Türkler En Büyük Kripto Para Yatırımcıları Arasında Yer Alıyor! 1 Milyon'u Aşan Türk Bitcoin'ci Var!

Türkler En Büyük Kripto Para Yatırımcıları Arasında Yer Alıyor! 1 Milyon'u Aşan Türk Bitcoin'ci Var!
YAYINLANMA TARİHİ: 27.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

En çok kripto para yatırımı yapan ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sırada? Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Türkiye de ne kadar kripto para yatırımcısı vardır? 2020 yılında Bitcoin nasıl devam edecek?

Kripto paraya en çok çok yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye'nin de olduğu ortaya çıkmıştır. Ülkemiz de bulunan kripto para yatırımcıları sayısı 1 milyonu aştığı belirlenmiştir. Türkiye'nin aylık olarak ortalama oranın 500-700 milyon dolarlık işlem hacmi olduğu düşünülmektedir.

TÜRKİYE KRİPTO PARALARA EN ÇOK YATIRIM YAPANLAR ARASINDA!

Bitci.com Kripto para alım satım  platformudur. Genel Müdürü Tan tarafından son zamanlarda yapılan araştırmalar çerçevesinde, dünya üzerinde 2.000'den fazia kripto para borsası olduğunu ifade etmektedir.


Bitcoin (BTC) cüzdanları arasında ise günde 300.000 den fazla transferin yapıldığını belirtmektedir. Tan açıklamalarına şu şekilde devam etti,  “Türkiye ise dünyadaki ülkeler arasında kripto paralara en çok yatırım yapan ülkeler arasında. Ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının sayısının 1 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Dünya üzerinde en çok kripto para tutan kesimin de %20 ile yine Türkler olduğu öngörülüyor” ifadelerini kullanmıştır.

Tan açıklamalarına devam ederken, Türkiye’de kripto para sektör hacminin 2019’da günlük 200 milyon dolara yaklaştığı ifadelerine yer verirken, “Türkiye’de faaliyet gösteren 20’ye yakın yerli platform var. Çok sayıda Türk kullanıcı da dünyadaki diğer borsaları kullanıyor. Türk kullanıcıların yarattığı günlük hacmin 500-700 milyon doları aştığını tahmin ediyoruz” açıklamaların da bulundu.

TÜRKİYE'DE DE EN ÇOK İLGİ GÖREN PARA BİRİMİ BİTCOİN!

Geçen yıl'a baktığımızda en çok kazandıran yatırım araçları arasında, Bitcoin (BTC) bulunmaktadır. Bitci.com Genel Mdürüdü Tan, “Kripto para ile özdeşleşen bitcoin geçen yıl TL cinsinden yatırımcısına yüzde 90’a yakın kazandırdı. Google’ın ortaklık kurduğu Chainlink de geçen yılın en fazla kazandıran yatırım araçlarından oldu” ifadelerini kullanmıştır.

Paribu CEO’su Oral da görüşlerini bildirirken, global kripto para piyasasının 2019 yılını 230 milyar dolarlık büyüklükle kapattığını belirtmektedir.Türkiye’de ise aylık olarak ortalama 500 ve 700 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştiği açıklamalarında bulundu.

Paribu CEO’su Oral, “Kripto paraların dolar bazında performanslarına baktığımızda bitcoin’in yüzde 95, litecoin’in yüzde 36 kazandığını görüyoruz. Ethereum ise yüzde 4 değer kaybetti. Kripto paranın en önemli birimi bitcoin 2019’da ciddi yükseldi. Chainlink de sıçrama yaptı. Litecoin’de de yükseliş oldu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok ilgi gören para birimi bitcoin. Ardından ethereum, XRP, XLM ve bitcoin cash.” ifadelerini kullandı.


2020'DE DE İLGİ ODAĞI!

2020 yılı ila beraber kripto pataya olan ilginin artmaya devam edeceği düşünülmektedir. Tan geçtiğimiz yıl Kalkınma Planı'nda yerel dijital parada önem taşımaktadır. Tan, ayrıca kripto para piyasası içerisinde büyük dikkat çeken ve 4 yılda bir tekrarlanmakta olan Bitcoin (BTC) yarılanması durumunun geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi bu yıl da 2020 yılında piyasalarda en fazla konuşulacak konuların başında yer alacağını ifade etmişlerdir.

 Mayıs ayında beklenen bu durumun özellikle bitcoin yine yatırımcıların ilgi odağında olacağı açıklamalarında bulundu.

YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Paribu CEO’su Oral, tarafından yatırım yapmayı düşünen vatandaşımızı ilgilendiren önemli hususlar belirtildi. İşte o hususlar;

"Yatırım tavsiyeleri ve ayakları yere basmayan öngörülerle değil doğru bilgiyle hareket etmek önemli. Bu konuda yönlendirmeler yerine açık kaynaklardan edinilebilecek doğru bilgilere itibar etmek gerekiyor.

Yatırım yapılacak olan kripto paranın projelerini, altyapısını, işlem hacmini ve fiyat grafiğini takip emek bir fikir verir. Diğer önemli nokta ise gerçek dışı kar vaatlerine karşı dikkatli olmak.

Bunların yanı sıra kişisel veri ve varlıkların korunması kritik bir konu. İşlemlere dair detayları, kişisel verileri ve dijital birikimleri başka kişilerle paylaşmamak gerekiyor. Ayrıca hızlı fiyat değişimleri yaşanması ihtimaline karşı piyasayı dikkatli şekilde takip etmek gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER