Son Dakika: Beklenen Merkez Bankası Faiz Açıklaması Geldi! Yatırımı Olan Herkes Bekliyordu!

Son Dakika: Beklenen Merkez Bankası Faiz Açıklaması Geldi! Yatırımı Olan Herkes Bekliyordu!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından politika faizlerinde 475 baz puan artırıma gitmesi üzerine, bunun ardından ise ilk anda dolar 7.53, Euro ise 8.91 liraya kadar gerileme gösterdi. Alınan kararlar nelerdir?

Türkiye'de yapılacak olan Merkez Bankası Faiz indirimi açıklaması günlerdir bekleniyordu. Merkez Bankasının piyasalarda uygulayacaği politika faiz açıklaması heyecanla merakla bekleniyordu. Bir süredir rekor kıran altın ve dolar piyasaları içinde bu açıklama bekleniyordu. Hatta altında yatırımı olan vatandaş tarafından da açıklama önem taşımaktaydı.

Herkesin gözü kulağı Merkez Bankasından gelecek olan açıklamalara çevrilmişti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün (19 Kasım 2020)  ilk kez Naci Ağbal başkanlığında toplantı gerçekleştirdi. Banka faizleri piyasa beklentisine paralel olarak 4.75 puan artırılması üzerine 10.25'ten 15'e yükseltilerek sadeleşmeye gitti.

Bununla beraber artık tüm fonlamanın haftalık repodan yapılacağı duyurusunda bulundu. Ekonomistlerin yorumlarına göre kasım ayına ilişkin politika faizi beklenti durumu medyanı da 475 baz puan olmuştu. Merkez Bankası tarafından alınan kararının ardından ilk anda dolar 7.53, Euro ise 8.91 liraya gerileme göstermiştir.

AÇIKLAMANIN ARDINDAN KUR'DA GERİLEME!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından politika faizlerinde 475 baz puan artırıma gitmesi üzerine, bunun ardından ise ilk anda dolar 7.53, Euro ise 8.91 liraya kadar gerileme gösterdi. Merkez Bankası kararının alındığı bu kritik güne dolar 7.72, Euro ise 9.15 liradan başlamasının ardından, faiz kararının açıklanmasının hemen öncesinde ise dolar 7.70, Euro 9.12'ye yükseliş göstermişti.

"REPO FAİZ ORANI ÜZERİNDEN YAPILMASINA KARAR VERİLDİ"

PPK'dan yapılan açıklamaya göre ''Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine - Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir'' şeklinde açıklama yapıldı.

"VAKA SAYILARINDA YAŞANAN ARTIŞ NEDENİYLE GETİRİLEN KISITLAMALAR BELİRSİZLİĞİ YÜKSELTMİŞTİR"


''Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir. İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır."

"ARTAN İÇ TALEP, OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR."

"Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir. Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir."

"ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ SAĞLANANA KADAR KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR."

"Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir."

"PARASAL DURUŞUN SIKILIĞI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK'

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir. Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır.

Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.'' ifadeleri kullanıldı.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR