Sigorta Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara 4000 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın!

Sigorta Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara 4000 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın!
YAYINLANMA TARİHİ: 30.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emeklilik ülkemizin en ciddi problemlerinden bir tanesidir. Özellikle erken yaşta emekli olmak isteyen ancak bir türlü emekli olamayan kişilerin yakın zamanda 4 bin TL ödeme alması planlanıyor.

Emeklilik ülkemizin en ciddi problemlerinden bir tanesidir. Özellikle erken yaşta emekli olmak isteyen ancak bir türlü emekli olamayan kişilerin yakın zamanda 4 bin TL ödeme alması planlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen bu proje kapsamında 2008 tarihinden önce ilk defa sigorta girişi olan vatandaşlarımızın tamamına 4 bin TL ödeme yapılacak. Yapılacak olan ödeme sigorta prim fazlası iadeleri kapsamında yapılacak. Yani bu ödemeden herhangi bir geri ödeme çıkartılmayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı hesaplamaya göre 2008 tarihinden önce ilk defa sigorta girişi yaptıran vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün 4 bin TL fazla alacağı var. Alacakların toplanması ve iade edilmesi için hak sahibi vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde başvuru yapmaları gerekiyor. Yapılacak olan başvurular neticesinde herkes 4 bin TL prim tutarı fazlası iadesi alınacak. Hak sahibi olup gerekli başvuruları yapmayan kişilerin ise bu ödemeleri bu ödeme planında alamayacakları ifade ediliyor. O nedenle hak sahibi olan her bir vatandaşımızın bu ödemeleri hızlı bir şekilde alması gerekiyor.

Sigorta girişi 2008 tarihinden önce olan vatandaşlarımızın prim tutarı fazlasını iade alabilmesi için 28 Ağustos 2020 tarihine kadar en yakın il ya da ilçe SGK müdürlüklerine gerekli form ile başvurularını vermeleri gerekiyor. Gerekli başvurularını yapmayacak olan vatandaşlarımızın ise alabilecekleri herhangi bir ödeme hakkı olmayacak. O nedenden ötürü hakkınızı alabilmek adına hızlı bir şekilde gerekli olan tüm başvuruları yapmanız gerekmektedir. Hak sahibi olduğunu iddia eden ancak herhangi bir hakkı olmayan kişilerin tespiti ise ilk defa sigorta girişi tarihinden kolay bir şekilde anlaşılabilecek. Çünkü sadece 2008 tarihinden önce sigorta girişi olan kişilerin fazla ödediği prim tutarı var. Fazla ödenen prim tutarlarının daha hızlı bir şekilde iade edilmesi ve hak sahibi olduğu bilinen toplam 6 milyon kişinin paralarını tek seferde iade alabilmeleri planlanıyor. Yapılacak olan çalışmalar nezdinde vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde iade tutarlarını alabilmeleri için ayrıca Ziraat Bankası banka hesaplarına ihtiyaçları var. Yapılacak olan ödeme tutarı için sadece Ziraat Bankası kullanılacak.

PRİM FAZLASI İADESİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILACAK?


Prim fazlası iade tutarlarını alabilmek için öncelikli olarak vatandaşlarımızın ilk defa sigorta girişi tarihinin 2008 tarihinden önce olması gerekmektedir. 2008 tarihinden önce ilk defa işe giriş yapan kişilerin toplam 4 bin TL alacakları SGK’da duruyor. İşletmelere fazla ödettirilen prim tutarlarının tekrar çalışanlara iade edilmesi hususunda ilgili karar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir. Bu bağlamda yapılacak olan işlemlerin tamamı için en yakın il ya da ilçe SGK müdürlüklerini TC kimlik belgeleriniz ve Ziraat Bankası banka hesabı defteri ile beraber ziyaret etmeniz gerekiyor. Ziraat Bankası hesabı bulunmayan kişilerin ise hızlı bir şekilde Ziraat Bankası banka hesabı açması gerekiyor.

ÖDEME NE ZAMAN YAPILACAK?

İlgili ödemeden faydalanabilmek adına vatandaşlarımızın net olarak 2008 tarihinden önce sigorta girişlerinin yapılmış olması gerekiyor. Daha önce 2008 tarihinden sonra sigorta girişi olmayan kişilere de benzer iade tutarlarının yapıldığı ancak 2008 tarihinden önce ilk defa işe başlayan vatandaşlarımızın fazla prim tutarı ödemelerini iade alabilmeleri için en yakın il ya da ilçe SGK müdürlüklerine TC kimlik belgeleri ve Ziraat Bankası banka hesabı defteri ile beraber ziyaret etmeleri gerekiyor. Başvuru yapabilmek için son tarih ise 28 Ağustos 2020 tarihi olarak belirlendi. Ancak ödemenin ne zaman yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi yok.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER