SGK’dan O Kişilere Müjde! Toplu Para Ödemesi, Hemen Emeklilik! İşte Tüm Ayrıntılar…

SGK’dan O Kişilere Müjde! Toplu Para Ödemesi, Hemen Emeklilik! İşte Tüm Ayrıntılar…

Toplu para ödemesi düzenleyen Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamanın ayrıntılarını paylaştı. Toplu para ödemesinin nasıl alınacağı ilgili tüm detaylar haberimizde...

Toplu para ödemesi düzenleyen Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamanın ayrıntılarını paylaştı. İşveren veya çalışanın 2008 senesi öncesinde yaptığı prim ödemeleri geri alınabiliyor. Bu toplu ödeme uygulamasından yararlanmak isteyenlerin emeklilik şartlarının hepsini yerine getirebilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla emeklilik şartlarını yerine getiren vatandaşlar 2008 yılı öncesindeki prim ödemelerini almaya hak kazanabilmektedirler. SGK’lı vatandaşın bireysel olarak yapmış olduğu ve ya işvereni tarafından ödenmiş olan prim ödemeleri geri alınabiliyor. Bu uygulamanın amacı ve hedefi emekli olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartları yerine getiren vatandaşların geçmişte yapmış olduğu prim ödemelerini geri iade etmektir.
Tabi ki bu uygulamadan faydalanabilmek için belirli şartlar mevcuttur. Bu şartların neler olduğu ve gerekli ayrıntılı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

SGK TOPLU PRİM ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Sistemleri üzerinde yapılan değişiklikler birçok insanın yüzünü güldürmesi sebebiyle, günümüzde emekli olma şartlarını taşıyabilmek gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Korana virüsün etkisini yaşadığımız şu günlerde oldukça fazla SGK’lı vatandaş bulunmaktadır. Fakat her SGK’lı vatandaş emekli olma hayallerini yerine getiremiyor sebebi ise emekli olma şartlarını yerine getirememek.
Emekli olmak isteyen vatandaşların bağlı oldukları SGK, BAĞ-KUR gibi uygulamalarda emekli olabilmek için gereken şartlardan bazıları çalışma yılı, yapmış olduğu ödemelerin toplam gün sayısı ve yaş sınırlamaları gibi şartları mevcuttur. Her çalışanın hayali olan emeklilikte koşulan şartlar maalesef pek çok vatandaşımızın için bir engel niteliğindedir. Buna ek olarak prim gün sayılarının artması ve ya yaş sınırlamasına yeni düzenlemeler gelmesi bazı vatandaşların emekli olabilmek için yaşının yetse de emekli olamamasını sağlıyor.
Senelerce prim ödemesini düzenli bir biçimde yapmış kişiler SGK’nın aradığı bazı şartlara uymayabiliyor bu kişiler ise ödemiş oldukları primlerin işe yaramadığını düşünerek üzülmektedir. SGK’nın yeni başlattığı uygulama sayesinde ise bu vatandaşlar için çok müjdeli bir haber olmuştur. Yıllarca ödedikleri prim ödemelerini geri iadesini sağlayan bu uygulama maddi olarak zor günler geçiren kişilere yardım niteliğinde bir uygulama olacaktır. Eğer SGK’dan bu prim iade ödemesini almak istiyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları sizlere ayrıntılı bir biçimde aktaracağız.


SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NA ÖDENMİŞ SİGORTA PRİMLERİNİN İADESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

İlk olarak yerine getirmeniz gereken en önemli şart çalışma yılı ve yaş kısıtlamalarıdır. Yaş kısıtlaması ve çalışma yılı şartını yerine getirip de prim gün sayısı yetmeyen vatandaşlar SGK’ya başvurarak bu zamana kadar ödemiş oldukları tüm prim ödemelerinin iadesini alabilme haklarına sahip olacaklardır. Bu başvuruları SGK il müdürlüğü ve ya Sosyal Güvenlik Merkezlerine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu şans sadece SGK’lı vatandaşlar için geçerli değil aynı zamanda sigorta ödemelerini BAĞ-KUR ile yapan vatandaşlarda prim iade ödemesini almaya hak kazanabilmektedirler. En önemli bir diğer şart ise 2008 öncesinde ödemesi yapılmış primlerdir.
BAĞ-KUR’lu vatandaşlar eğer kendi adları altında çalışıyor ise tarih koşulu aranmadan prim ödemesi iadesi alabilmektedirler. Bu uygulama altında BAĞ-KUR’lu vatandaşların prim ödemeleri konusunda sıkıntıları varsa onlara prim ödemelerini yapabilmeleri için borçlanma imkânı da sunuluyor. Bu borçlanma yapılan vatandaşlar borçlanma verilmesine rağmen prim ödemelerini yerine getiremiyorsa prim iade ödemesi bu vatandaşlara yapılmıyor. Sağlık sigortası adı altında ödenmiş olan primlerin iade talebi olmuyor. Eğer SGK’lı çalışanın emekli olamadan vefat etmesi durumunda geçmişe dönük prim iadeleri alınabilme talebinde bulunulmasında hak sahibidirler. Vefat eden SGK’lı vatandaşın hak sahipler, vefat eden kişinin yerine SGK’ya başvurup geçmişe dönük prim iade ödemesini alabilirler. Bu hak sahiplerine Dul ve ya Yetim maaşı bağlanmamaktadır.

ENGELLİ VE MALULEN EMEKLİLİK BU SİSTEMDEN NASIL ETKİLENİYOR?

Farklı nedenlerle sağlık problemleri yaşayan SGK sistemine mensup vatandaşların malulen emekli olabilme konusu hakkında birçok yanıtı bulunamayan soru sorulmaktadır. Engelli ve ya malulen emekli olmak isteyen vatandaşların sağlaması gereken şartlar oldukça açık ve nettir. Malulen emekli olunabilmesi için aranan şartlardan en önemlisi iş kaybı oranın en az %60 düzeyinde olması gerekmektedir. İş kaybı oranının belirlenmesi için SGK tarafından belirlenen hastanelerde kontrol edilip rapor verilmesi gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER