SGK Emeklileri Müjde! O Kişiler Bu Yolla 200 TL Fazla Emekli Maaşı Alıyor!

SGK Emeklileri Müjde! O Kişiler Bu Yolla 200 TL Fazla Emekli Maaşı Alıyor!

SGK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar için rahat bir emeklilik ve yüksek emekli maaşı için bazı tavsiyeler verildi. Bu tavsiyeler çerçevesinde emekli maaşı arttırılabilmektedir. İşte ayrıntılar…

SGK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar için rahat bir emeklilik ve yüksek emekli maaşı için bazı tavsiyeler verildi. Bu tavsiyeler çerçevesinde emekli maaşı arttırılabilmektedir. İşte ayrıntılar…

Pek çok çeşitli meslek grubu içerisinde bulunan işçilerin süreç içinde ne kadar emekli maaşı alacakları merak konusu olmaktadır. Çeşitli kademelerdeki emekli maaşları için zaman zaman farklı formüller paylaşılmaktadır. Çalışanlar en çok rahat bir emeklilik geçirebilmek için emekli aylıklarını nasıl arttırabileceğinin yolları aramaktadırlar. Yapılan değerlendirmelerin ardından farklı konulara dikkat edilmesi durumunda emekli maaşlarının arttırılmasının da mümkün olduğu ifade edilmiştir. Bununla beraber SGK, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların süreç içindeki nasıl bir yol izleyeceklerini merak ettikleri soruların yanıtını bulunabilir.

EMEKLİ OLDUĞUNUZDA DAHA FAZLA MAAŞ ALABİLİRSİNİZ

Emeklilik hayalleri kuranlar dikkat! Çeşitli kurumalarda çalışmanız varsa ve ileride alacağınız maaşın yüksek olması diliyorsanız, son 1.261 güne dikkat etmektedir. Bu 3,5 sene sizin maaşınızı ve emeklilik statünüzü belirlemektedir. Peki, yüksek emekli maaşı alanların yöntemleri neler olacaktır? İşte merak eden ayrıntılar…
Tüm çalışan personellerin düşü iyi bir maaşla emekli olabilmektir. 5510 Sayılı Yasa’yla tüm sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında toplanmış olsa da BAĞ-KUR, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Emekli Sandığı mensuplarının emeklilik hesaplamaları ayrı bir biçimde yapılmaktadır. Fakat son 3,5 sene yani 1.261 gün ile emeklilik seviyenizi kendiniz değiştirme imkanınız mevcuttur. 1 Ekim 2008’den öncesinde sigortalı olan kişilerin hangi kurumdan emekli olabileceğini son 3,5 senedeki çalışmaları belirmektedir. Emeklilik tarihlerinden önceki son 7 senenin yarısından bir fazla olan 1.261 gün çalışma hangi statüde olmuşsa o seviyeden emekli olabilmektedir.

Bu nedenle 10 sene BAĞ-KUR’lu olarak çalışmış olmanız bile emekliliğinize 1.261 gün kala SSK’lı olarak çalışmaya başlarsanız bu kuruluştan emekli olma şansınız mevcuttur. Bu nedenle BAĞ-KUR’a göre daha yüksek maaş alma şansınız olmaktadır. Emeklilik kurumu olarak bakılacak 7 sene, geriye doğru takvim biçiminde değil, sigortalı geçen 7 sene olarak anlaşılmalıdır. Eşitlik halinde de son kuruma bakılmaktadır.


EMEKLİ OLABİLME ŞARTLARI

Erkeklerde;

Sigorta döneminin başlangıç tarihi 08.09.1976’dan önce olan erkek SGK’lı vatandaşlar 55 yaşını doldurduğu ve en az 5000 gün ve ya 55 yaşını doldurmayıp, 25 senedir sigortalı olarak çalışma ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını sağlayanlar. Tam emekli maaşına hak kazanacaklar.
08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkek çalışanlar emekli olabilmek için 60 yaşını bitirmiş ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecekler. Görüldüğü gibi 09.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık zamanı diye bir kalmamıştır. 7000 günü doldurmak ve 60 yaşını bitirip 61 yaşından gün almaları gerekmektedir.

Kadınlarda;

SGK doğrultusunda kadınların emeklilik yaşı işe ilk giriş zamanına göre değişmektedir. İlk kez 01.05.2008 zamanından ardından sigortalı olmanız durumunda 58 yaş ve 7200 gün koşulu ile emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.13.2035 tarihine kadar bitirmeniz gerekmektedir.
SGK kapsamında bayanların emekli yaşı işe ilk giriş tarihine göre değişir. İlk defa 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olmanız halinde 58 yaş ve 7200 gün şartı ile emeklilik hakkı kazanabiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlamanız gerekiyor.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER