KOBİ'lere Hızlı Destek Kredisi Geldi! Hızlı Destek Projesi Yolda! Kimler Yararlanabilecek?

KOBİ'lere Hızlı Destek Kredisi Geldi! Hızlı Destek Projesi Yolda! Kimler Yararlanabilecek?

Dünya bankası projesi nedir? Bu projeden kimler yararlanabilecek? Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalar nelerdir...

Korona virüsle beraber ekonomik süreci daha rahat atlatmak adına sürekli yeni projeler devreye alınıyor. Hızlı destek projeleri devreye alınmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamaya göre, Dünya Bankası tarafından, korona virüs COVID-19 süreci ile beraber küçük işletmelerin kapanmasını önlemek amacı ile ayrıca istihdamın korunmasını sağlamak adına KOSGEB aracılığı ile Türkiye’deki Mikro ve Küçük İşletmeler için Hızlı Destek Projesi uygulayacakları müjdesi geldi.

"KALICI OLARAK KAPANMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA KALACAK"

Dünya Bankası tarafından uygulamaya geçirilecek olan, korona virüs (Kovid-19) döneminde küçük işletmelerin kapanmasını önlemek ve istihdamın korunmasını sağlamak amacıyla KOSGEB kanalı ile Türkiye’deki Mikro ve Küçük İşletmeler için Hızlı Destek Projesi uygulamaya alınacak açıklaması yapılmıştır.

KOSGEB kanalı aracılığı ile uygulanacak olan 300 milyon dolarlık proje kapsamı doğrultusunda; imalat şirketleri ile üretim, bilimsel araştırma ve geliştirme ve bilgisayar programlama üzerinde odaklanan diğer yenilikçi genç şirketler için geri ödenebilir destek finansmanı sağlayarak işletmelere ve çalışanlarına yardımcı olunacak.

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, hazırlanmış olan yeni projenin korona virüs Kovid-19 pandemisinin sağlıkla ilgili ve ekonomik şoklarından etkilenmiş olan uygun mikro ve küçük işletmelerin kapanmalarının önlenmesine yardımcı olmak ve kriz sırasında bu işletmelerin istihdamlarını korumalarına yardımcı olacağı açıklaması yapılmıştır.

Yapılan açıklamaya göre, KOSGEB tarafından uygulanacak olan 300 milyon dolar tutarındaki Türkiye’deki Mikro ve Küçük İşletmeler için Hızlı Destek Projesi ile ilgili olarak; imalat şirketleri ile üretim, bilimsel araştırma ve geliştirme ve bilgisayar programlama üzerinde odaklanmış olan diğer yenilikçi genç şirketler için geri ödenebilir destek finansmanı sağlayarak işletmelere ve çalışanlarına yardımcı olacağı açıklaması yapılmıştır.

Bu açıklama kapsamında, mikro işletmelerin kriz patlak vermeden önce de kredi kısıtlamaları yaşadığı ve finansmana erişimin kötüleştiği kaydedilmesi üzerine, "Yeterli düzeyde ve zamanında destek sağlanmadığında, çok sayıda yoksul ve kırılgan hanehalklarının geçimlerinin bağlı olduğu bu işletmeler kalıcı olarak kapanma riski ile karşı karşıya kalacak ve istihdamı tehdit ederek hızlı bir ekonomik toparlanma beklentisini tehlikeye atacaktır" açıklamaları yapılmıştır.

Devreye alınacak olan bu projenin özellikle kadınlara ait işletmeler üzerinde yoğunlaştığı ifadeleri kullanılarak,  "Büyüme, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik olarak belirlenen üç stratejik alan üzerinde odaklanan 2018-2023 Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile de uyumludur" açıklaması yapılmıştır.


AMAÇ İSTİHDAMIN KORUNMASI

Dünya Bankası tarafından projeye ilşkin olarak yapılan açıklamaya göre, Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, Dünya Bankası’nın korona virüs (kovid-19) ile ilgili çalışma yaparken, ülkelerin korona virüs salgınının acil etkilerine cevap vermek amacı ile bu aşamada ve dayanıklı bir toparlanma sürecinin temellerini atarken, gelecekte işletmelerin sürdürülebilir bir şekilde büyümelerine ve istihdam yaratmaya yönelik koşulların korunmasının amaçladığını bildirilmiştir.

Türkiye Ülke Direktörü Kouame, "Dünya Bankası, bu çerçeve ile tutarlı bir şekilde, Türkiye’deki sürdürülebilir işletmelerin desteklenmesine ve kırılgan durumdaki istihdamın korunmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duymaktadır" açıklaması yapılmıştır.

STEFKA SLAVOVA "MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELER"

Konu ile ilgili olarak, Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Proje Görev Ekibi Ortak Lideri Stefka Slavova, belirlenmiş olan proje kapsamında sağlanmış olan Dünya Bankası finansmanın Türkiye’de yoksul ve yoksulluk sınırındaki hanehalkları için ana istihdam kaynağını oluşturmakta olan ve imalat sektöründe oluşan istihdamın %40’tan fazlasını sağlamış olan mikro ve küçük işletmelerin kullanacağı ifadeleri belirtilmiştir.

CUVEAS "AYAKTA KALABİLMEK İÇİN DESTEĞE İHTİYAÇ DUYMAKTADIRLAR"

Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti ve Proje Görev Ekibi Ortak Lideri P. Facundo Cuevas da "Bu Mikro ve Küçük İşletmeler COVID-19’un sebep olduğu devam etmekte olan sağlık ve ekonomi krizinden özellikle olumsuz etkilenmiştir ve bu kriz karşısında ayakta kalabilmek için desteğe ihtiyaç duymaktadırlar" diye konuştu.

BU PROJEDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Bu roje kapsamına göre, korona virüs (kovid-19) pandemi sürecinden olumsuz etkilenecek olan fakat finansal açıdan sürdürülebilir durumda olan ve geçici likidite ihtiyaçlarını karşılamak adına finansmana erişebilmeleri durumunda krizden ayakta kalarak çıkmaları muhtemel olan yenilikçi genç şirketler dahil olmak üzere uygun KOBİ’lere performansa dayalı geri ödenebilir destek şeklinde finansman sağlayacakları açıklaması yapıldı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR