İntibak Yasası Sonunda Onaylandı! O Emeklilere Ödeme Yolda!

İntibak Yasası Sonunda Onaylandı! O Emeklilere Ödeme Yolda!

İntibak yasası nedir? İntibak yasasından kimler yararlanabiliyor? Emeklilere intibak zam mı verilecek? Emeklilerin intibak zammı ne kadar olacak? İntibak zammı 355 TL mi olacak? Emeklilere intibak zammı ne zaman veriliyor?

İntibak yasası nedir? İntibak yasasından kimler yararlanabiliyor? Emeklilere intibak zam mı verilecek? Emeklilerin intibak zammı ne kadar olacak? İntibak zammı 355 TL mi olacak? Emeklilere intibak zammı ne zaman veriliyor? İntibak zammının merak ettiğiniz detaylarını sizler için araştırdık. İntibak Yasası ile ilgili tüm detayları öğrenmek için haberimizi okumaya devam ediniz…

İntibak dediğimiz zaman kelime anlamı olarak uyum ve iki ölçünün birbirini tutması anlamını çıkarmamız gereken kelime Arapça kökenli bir kelimedir. Peki, intibak zammı dediğimiz zaman ne anlamamız gerekir? İntibak zammı prim kazancı ve prim ödeme gün sayısının aynı olmasına karşın kişiler arasında emekli maaşlarının farklılık göstermesi ile kişiler arasında eşitliği sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir sistemi ifade etmektedir.
TÜED 2000 senesinden önce emekli olan vatandaşların kullandıkları imkânların 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşlarımız için de sağlanması gerektiğini söylüyor. Emeklilere intibak yasası uygulanarak eşitleme sağlanabilecek mi? SSK, SGK ve BAĞ-KUR ile emekli olmuş vatandaşlar emeklilere verilecek 335 TL intibak zammının ne zaman verileceğini ve kimlere verileceğini oldukça merak ediyor. Emeklilerimiz detayları heyecanla bekliyor. TÜED başkanı Kazım Ergün açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada intibak ödemeleri ile eşitlik sağlanacağını belirtti.

EMEKLİLER İÇİN ÇIKARILACAK İNTİBAK YASASI İLE İLGİLİ SON DON DURUM NEDİR?

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan TÜED başkanı Kazım Ergün intibak ödemeleri ile emeklilere sağlanan şartların eşitleneceğini belirtti. Emekli maaşları arasındaki fark intibak ödemeleri ile eşitlenecek. İntibak yasasına dair açıklamalar şu şekildedir; ;  “2000 yılı öncesi ile 2000 sonrası emeklilerin aylıkları arasında ortalama 300 lira fark söz konusu. 2000 öncesinde emekli olanlar için yapılan intibakın, yeni yılda 2000’den sonra emekli olanlara da uygulanmasını istiyoruz. Bu talebimizi içeren bir mektup yazıp, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdik.”
TÜED başkanı;;emekliler için verilen bayram ikramiyesi, 2000 öncesinde emekliler için gelen intibak, KEY, 65 yaş üstüne seyahat indirimi, konut yardımı gibi birçok yollar sayesinde aradaki farkların kapatılmasına emek veriliyordu. Konuşması sırasında ise; “Çalışılan dönemlerdeki sigorta mevzuat hükümleri esas alınarak, karma sisteme göre hesaplanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde, gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz.” sözlerini dile getirdi.
Yapılan açıklamalar emeklilerin haklarının korunacağını gösteriyor. Gelecekteki emeklilerin bile haklarını koruyacak olan devletimiz sağladığı imkânlarla aradaki eşitsizlikleri kaldırarak vatandaşımızın yüzünü güldürüyor. Emekli vatandaşlarımızın daha pek çok alanda istekleri ve beklentileri vardır. Oluşan ekonomik krizle birlikte geçinmekte zorlanan emeklilerimiz maaşlarına zam talep ediyorlar. Emeklilerimize zamlar Temmuz ve Ocak aylarında yapılmaktadır. Ocak ayının da yaklaşmasıyla birlikte emeklilerimizin zihninde pek çok soru işaretleri belirmeye başlamıştır. Zamlar hakkında gelecek açıklamalar beklenmektedir. Emeklilerin ocak zammı için merak ettiğiniz tüm soruları haber sitemizi takip ederek öğenebilirsiniz…
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER