Hastalığı Olana Erken Emeklilik! Bu Hastalığı Olanlara Maaş Bağlanıyor

Hastalığı Olana Erken Emeklilik! Bu Hastalığı Olanlara Maaş Bağlanıyor

Erken emekli olmak için yaş şartını beklemeye gerek olmaksızın bazı hastalıkları bulunanlara öncelik tanınıyor! Vatandaşlar da bu hastalık listesini araştırmaya başladı. Bazı hastalıklarda erken emeklilik için ne yapılmalı? Hastalığı olana erken emekli maaşı bağlanabiliyor.

Çalışma ve İş gücünün %60'ına kadar kaybına yol açan hastalıklarda, erken emeklilik gündeme geliyor. Sosyal Güvenlik Uzmanlarının son dönemde sürekli her platformda dillendirdiği bu formül ile, siz de Allah göstermesin, böyle bir hastalığınız varsa erken emekli olabilirsiniz. Peki hangi hastalıklar erken emeklilik için listede yer alıyor? Erken emeklilik formülü hangi hastalara yönelik? Bu soruların yanıtını haberimizde hazırladık...

Sosyal Güvenlik Mevzuatımızda yer alan düzenlemele göre, çalışma gücünün %60'ını kaybeden vatandaşlar, erken emekli olabiliyor. Çalışma gücü kaybı eğer ki doğuştan geliyorsa, bu ihtimalde de yaş şartı dahi aranmaksızın erken emeklilik gerçekleştiriliyor. İş gücünü, hayattayken sonradan kaybedenlere de Malûl ve İş Göremez aylığı gibi birtakım ödemeler yapılıyor. Son dönemde popüler hale gelen ve hemen hemen her ailede birçok kişide görülen Şeker (Diyabet) hastalıklarında da artık erken emeklilik gündeme geliyor. 

ŞEKER HASTALARINA ERKEN EMEKLİLİK FORMÜLÜ 

Şeker (Diyabet) Hastaları da erken emeklilikten yararlanabiliyor. Çalışıyorken diyabet hastalığına yakalanan ve bu hastalık nedeniyle çalışma ve iş gücünün %60 kadarını kaybeden Şeker hastaları, 10 yıl yani 1800 Gün Sigorta primlerini tamamlamış olmaları koşuluyla erken emekli olabiliyor. 

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLABİLİR? ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Hastalığı nedeniyle erken emeklilik kolaylığından yararlanmak isteyenlerin, şu şartları taşımaları gerekiyor: 


1- Çalışma ve İş Gücünün %60 ve daha fazla oranda kaybedilmiş olması,

2- Tam teşekküllü bir Hastaneden heyet raporu ile İşgöremez durumunun tespiti, 

3- 10 yıl / 1800 gün Sigorta Priminin ödenmiş olması,

4- En az 10 Yıl boyunca Sigortalı olunması,

5- Eğer ki malulluk seviyesi, başka birinin sürekli bakımına muhtaç seviyede ise bu halde 10 yıl sigortalılık süre şartı aranmıyor. Ancak yinede 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranıyor.

Yukarıda sayılan 5 şartı taşıyan, Türk vatandaşı Şeker (Diyabet) hastaları, Erken emeklilik kolaylığından yararlanabiliyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER