8 Temmuz Pazartesi günü, geceden başlayan kur atakları halen sürüyor. 8 Temmuz Pazartesi günü dolar fiyatları merak ediliyor. Dolar kaç TL oldu, Dolar neden yükseliyor? Soruları sorulmaya başlandı. Vatandaşlar Dolar kurunu merak ediyor.

8 Temmuz Pazartesi günü saat 12.00 itibariyle Dolar 5.72 seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz haftada 5.60'ın altını gören Dolar, yeni haftaya "ateşli" başladı. Hafta sonunda Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasıyla başlayan süreçte Merkez Bankası'nın bağımsızlığı tartışma konusu olmuştu.

Dolar kuru, 8 Temmuz Pazartesi gece 00.50 - 01.30 saatleri arasında, Asya piyasalarındaki spekülatif "satış" hareketlerinin ardından 5.90 seviyelerini görmüştü. Dolar kurundaki bu artışların ardından, gün içinde dengelenme söz konusu. Dolar, TL karşısında %1.60'lık değer artışı yaşadı.

DOLAR NE KADAR YÜKSELECEK, NEDEN YÜKSELİYOR?

Dolar kurunun neden yükseldiği, daha ne kadar yükseleceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Haftanın açılış gününde doların ateşinin bir anda yükselmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Merkez Bankası Başkanı'nı görevden almasıyla doğrudan ilintili. Erdoğan'ın "Faiz" nedeniyle Çetinkaya'yı görevden alması piyasaları hareketlendirdi. Dolar yükselişe geçti.

Dolar'ın iniş-çıkışlarında önümüzdeki süreçte S-400 teslimatları, Doğu Akdeniz, Suriye'nin kuzeyi, ABD ile ilişkiler ve daha birçok etken belirleyici olacak. Şuan için uzmanlar, Dolardaki yükseliş trendinin uzun sürmeyeceği kanısında.