Milyonlarca Üniversite adayı öğrenci, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) açıklanmasını bekliyor. 15-16 Haziran 2019 tarihinde milyonlarca aday YKS sınavında ter döktü. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT testi olarak 3 oturumda tamamlanmıştı. Öğrenciler artık ÖSYM'nin YKS sınav sonuçlarını açıklamasını bekliyor.

YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusu yanıt arıyor. ÖSYM, 2019 YKS sınav sonuçlarını 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklayacağını duyurdu. Ancak geçtiğimiz yıllarda ÖSYM'nin planlanandan daha önce sınav sonuçlarını açıkladığı olmuştu. Öğrenciler, her an açıklanabilecek 2019 YKS sınav sonuçlarını merakla bekliyor. Sonuçlar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden yayınlanacak. Adaylar bu adresten T.C kimlik numaraları ve Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifreleriyle YKS 2019 sonuçlarına erişebilecek.

YKS 2019 SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 18 TEMMUZ'DAN ERKEN AÇIKLANIR MI

ÖSYM'nin YKS sınav kılavuzunda yer alan tarih 18 Temmuz 2019. Sonuçların 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Ancak ÖSYM, sınav sonuçlarını bu tarihten daha erken de açıklayabilir. YKS sınavına katılan öğrencilerin sonuc.osym.gov.tr adresini ara ara takip etmelerinde fayda var.

ÖSYM, 2019 YKS sonuçlarını açıkladığı zaman, sınav sonucunu ister sonuc.osym.gov.tr adresinden ister ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden kontrol edebilirsiniz. E-Devlet hesabınıza giriş yaparak ÖSYM 2019 YKS sınav sonuçlarınızı da sorgulayabilirsiniz.

2019 YKS TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM'nin 2019 YKS sınav sonuçlarını açıklamasının ardından milyonlarca aday tercih yapacak. Üniversite tercih süreci, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

ÖSYM, YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayımladı. Bu kılavuza göre Üniversite tercihleri yapılacak.