Piyasada gözler Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısına çevrildi. Vatandaş da 'faizlerin' belirleneceği 2019 Eylül ayı Merkez Bankası PPK toplantısını merakla araştırmaya başladı. Merkez Bankası, 2019 Eylül ayı PPK toplantısını 12 Eylül Perşembe günü gerçekleştirecek! Politika faizi düşecek mi artacak mı yoksa sabit mi kalacak? Merkez Bankası'nın Eylül ayı PPK toplantısının ardından bu sorunun yanıtı resmi olarak açıklanacak. 

Merkez Bankası 'Faiz' Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

Merkez Bankası, 2019 Eylül ayı PPK toplantısına 12 Eylül Perşembe günü saat 10:00'da başlayacak. Toplantının 13:00 - 13:30 itibariyle sona ermesi, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın saat 14:00'da kameralar karşısına geçip faiz kararını açıklaması bekleniyor.

Faizler Artacak mı Düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz kararını yarın açıklayacak! Piyasalar bu karara kenetlenmişken beklenti 'faiz indirimi' yönünde. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'da PPK toplantısı öncesi yaptıkları açıklamalarda "Faizlerin daha da düşeceği" sinyalini vermişti.

Merkez Bankası, geçtiğimiz PPK toplantısında 300 baz puan faiz indirimine karar vermişti. Şuanda %19,75'te bulunan Politika faizlerinin, yarınki PPK toplantısında %16,75'e indirileceği öngörüsü piyasada çoktan fiyatlandı denilebilir. 

Ekonomistler 'Faiz İndirimi' Bekliyor 

Ekonomistlerin öngörüleri, yarın, Merkez Bankası PPK toplantısından yüksek ihtimalle 200 ila 500 baz puan aralığında faiz indirimi kararı geleceği yönünde. Ekonomist Haluk Bürümçekçi, 2019 yıl sonu politika faiz oranının yüzde 16 civarlarında olabileceğini ifade ediyor.

Faizler Düşerse Konut Satışları Patlar 

Konut kredisinde %0.99'luk faiz oranları, Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısından çıkacak 'Faiz indirimi' kararıyla daha da düşebilir. Başta Kamu bankaları olmak üzere birçok bankada Konut ve İhtiyaç kredilerinde faiz oranları daha da düşecek. Bu da Konut satışı başta olmak üzere stokların hızla erimesi anlamına geliyor.