Bilindiği üzere Üniversite öğrencileri, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen Kredi ödemelerini, okul bittikten sonra Devlete geri ödüyor. Uzunca bir süredir binlerce öğrencinin 'KYK kredi borçlarının silinmesi' için sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada paylaşımlarda bulunması sonrası Hükümet harekete mi geçiyor? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KYK Kredi borçlarıyla ilgili "Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz” açıklamasında bulundu! 

KYK Borçları Silinecek mi? Bakan Albayrak'tan Açıklama...

Kyk'dan aylık 500 TL kredi ödemesi alan binlerce üniversite öğrencisi, KYK borçlarının silinmesini istiyor. Okul sonrası hemen iş bulamama ve ardından KYK borcunun ödenmesi nedeniyle zor durumda kaldıklarını aktaran öğrenciler, Devletin KYK borçlarını silmesini istiyor. 

Sosyal medya ise KYK borçlarının silinmesi konusunda ikiye bölünmüş durumda. Daha önce KYK borcunu ödeyip bitirmiş olanlar, mevcut KYK kredi borçlarının silinmesinin haksızlık yaratacağını dile getirirken, KYK kredi borcu olanlar, iş bulamamaktan dert yanıp KYK Borçlarının silinmesini istiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada 'Üniversite öğrencilerinin KYK kredi borçları konusunda çalışma yapıyoruz.' ifadesini kullandı. Bu açıklama binlerce öğrencide merak uyandırmayı başardı. 

KYK Borçları Silinmeyip Ertelenebilir! 

Bakan Berat Albayrak'ın 'Çalışma yapıyoruz.' açıklamasının ardından KYK borçlarının silinip silinmeyeceği konusu daha da soru işaretleri yarattı. Kimileri Bakan Albayrak'ın açıklamasını KYK borçları için daha uygun ödeme takvimi oluşturulacak şeklinde yorumlarken kimileri de KYK borçlarının silineceğine dair bir işaret olarak algıladı. 

Bakan Albayrak'ın açıklamasından sonra 'KYK Kredi Borçları' ile ilgili yapılan çalışmanın kısa süre içinde basına yansıması ve detaylarının açığa çıkması bekleniyor.