Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) Kredi alan öğrencilere müjdeli haber geliyor mu? Uzunca zamandır tartışılan 'Kyk Kredi borçları silinecek mi?' sorusu yanıt buluyor. TBMM'de yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte, Ana muhalefet partisi CHP'nin verdiği 'KYK Borçlarının silinmesi hakkındaki' kanun teklifi görüşülecek. Meclis'te yeni dönemde görüşülecek konuların başında gelen KYK Borçlarının Silinmesi konusuyla ilgili flaş bir gelişme de yaşandı! 

Binlerce lisan öğrencisi, Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) eğitim öğretim hayatı devam ederken Kredi ödemesi alıyor. Bu kredi ödemeleri, lisans eğitimi tamamlandıktan sonra devlete geri ödeniyor. Ancak mevcut dönemde okul bittikten sonra iş hayatına hızla atılamayan ve uzunca bir süre işsizlik yaşayan öğrenciler, KYK borçlarının silinmesini veyahut en azından daha uygun şartlarda yapılandırılmasını istiyor. KYK borçlarının silinmesi epeydir TBMM'de Meclis'in de gündemine geliyor. Özellikle CHP'nin 'Kyk Borçları Silinsin' teklifine AK Parti ve MHP karşı çıkıyor.

CHP KYK BORÇLARIYLA İLGİLİ YENİDEN TEKLİF VERDİ

CHP tarafından verilen yeni kanun teklifinde KYK borçlarının, üniversiteyi bitirip mezun olduktan sonra işe giren kişinin 3 yıl sonra ödemeye başlaması yani KYK Kredi borcunun işe giriş tarihinden 3 yıl sonraya ertelenmesi maddesi yer alıyor. Üniversite mezunu genç eğer ki 3 yıl boyunca işsiz kalırsa yine bu 3 yıllık süreden sonra Kyk kredi borcunu ödemeye başlayacak. 

MECLİSTE ÇOĞUNLUK SAĞLANACAK MI?

KYK kredi borçlarının silinmesine CHP, HDP ve İyi Parti destek sağlıyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracakları yeni partiler de meclise girmeyi başarırsa EYT, KYK borçlarının silinmesi ve diğer konularda çoğunluğun bu partiler arasında sağlanabileceği öngörülüyor. Öte yandan AK Parti'nin, CHP'nin son KYK teklifine nasıl yaklaşacağı da merak konusu. Ayrıca MHP'de bu yasa teklifini destekleyip Mecliste çoğunluk oluşmasına ortam hazırlayabilir.