Emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaş, emeklilik tarihlerini araştırmaya başladı. Emekliliğini bekleyen vatandaşlar, şimdiden emeklilik tarihlerini ve emekli olduklarında bağlanacak maaşın miktarını öğrenebiliyor. Öte yandan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dönemdeki açıklamalar sonrası kafalar karıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak "Seçim kaybetsem de EYT'ye yokum!" açıklamasıyla kapıları tamamen kapatmıştı. Bu açıklamanın ardından milyonlarca EYT'li vatandaş erken emeklilikle ilgili diğer detayları araştırmaya başladı. SGK tarafından birçok yöntemle emeklilik söz konusu olabiliyor. Erken emeklilikte EYT sorunu çözülmeden de gerçekleşebiliyor. 

Emeklilik Tarihi Öğrenme

Yıllarca çalışan vatandaşlar, bir gün emekli olmanın hayalini kuruyorlar. Emekliliğine uzunca bir süre olanlarla kısa bir süre kalanlar da emeklilik tarihlerini öğrenmeye çalışıyor. Emeklilik tarihi, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun(SGK'nın) resmi internet sitesinden öğrenilebiliyor. 

Emeklilik tarihini öğrenmek için ilk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriyoruz. Burada bize sorulan; Cinsiyet, Doğum Tarihi, Hizmete Başlama Tarihi, SSK Prim Ödeme gün sayısı vs. bilgilerini doğru olarak giriyoruz. Ardından 'GÖNDER' tuşuna basarak emeklilik tarihimizi öğreniyoruz. 

>> NASIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRİM? CEVABI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emeklilik maaşını hesaplamak isteyenler için 'SGK Emekli Maaşı Hesaplama Robotu' ile bu hizmeti sağlıyor. SGK'nın resmi internet adresindeki robot ile vatandaşlar, şimdi, bugün emekli olsalar ne kadar emekli aylığı alabileceklerini öğrenebiliyorlar. Peki Emekli maaşı nasıl öğrenilir? Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım? 

1- İlk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresinden SGK'nın resmi internet sitesindeki Emekli Maaşı hesaplama robotuna giriş yapıyoruz. 

2- Burada bize sorulan T.C Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, İl-İlçe ve Doğum Tarihi (Gün/Ay/Yıl) gibi bilgileri doğru şekilde giriyoruz. 

3- Ardından da 'Sorgula' Butonuna tıklayarak emekli maaşımızın limitini öğrenebiliyoruz. 

*SGK'nın Emekli maaşı hesaplama robotunda verilen emekli maaşı bilgisi sadece bilgilendirme amaçlı olup, bu bilgilerin herhangi bir resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Nedir? 

Medyada EYT olarak kısaltılan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' 1999 yılında dönemin hükümetinin desteğiyle çıkarılan 4447 sayılı Yasa neticesinde, yaş şartına maruz kalmış ve mağdur edilmişti. Son olarak 4759 sayılı yasa ile son şeklini alan Emeklilikte 'Yaş' meselesiyle ilgili gündem bir hayli hareketli! 

Eğer, söz konusu 'EYT' - Erken Emeklilik düzenlemesi Meclis'ten geçerse, Prim gününü ve 25 yıl çalışma şartını tamamlayan kadın - erkek vatandaşlar yaş şartını beklemeden emekli olabilecek. Bunun neticesinde Kadınlar 38, Erkekler ise 43 yaşında emekli maaşı almaya başlayacak.

Eğer, söz konusu 'EYT' - Erken Emeklilik düzenlemesi Meclis'ten geçerse, Prim gününü ve 25 yıl çalışma şartını tamamlayan kadın - erkek vatandaşlar yaş şartını beklemeden emekli olabilecek. Bunun neticesinde Kadınlar 38, Erkekler ise 43 yaşında emekli maaşı almaya başlayacak! 

Ancak son günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT ile ilgili olarak 'Seçim kaybetsem de yokum' diyerek tartışmalara noktayı koydu. Erdoğan, EYT konusunda kapıları tamamen kapattı. EYT'nin maliyetinin sürdürülemez ve ağır olduğu, bu nedenle söz konusu EYT düzenlemesinin mevcut koşullarda yapılamayacağı ortaya kondu.