Uzunca bir süredir gündemde olan Kanal İstanbul 'mega projesiyle' ilgili olarak son günlerde flaş gelişmeler yaşanıyor! 2019 yılı içerisinde ihale sürecine başlanması beklenen Kanal İstanbul'la ilgili son yaşananlar merak ediliyor. Özellikle Kanal İstanbul'un imar planları, mega projenin yer alacağı bölgede arsası olan arsa sahipleri tarafından araştırılıyor! Kanal İstanbul yakınlarında arsası olanlar yaşayacak! Bu arsalar tam bin katın daha da üzerinde değerlenecek! Şimdi gelelim Kanal İstanbul'un imar planlarına ve mega projedeki son duruma...

Kanal İstanbul projesinin ihale süreciyle ilgili daha önce pek çok iddia ortaya atılmış, Mega proje ihalesinin 2019 Kasım-Aralık aylarında, 2019 yılı içerisinde yapılacağı söylenmişti. Yüzyılın mega projesi için Amerika, Çin ve Kore'den firmalarla birlikte Türkiye'den E-Berk şirketi de Kanal İstanbul'a talip oldu. 

Kanal İstanbul'un İmar Planları Belli Oldu mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul'la ilgili açıklama yaptı! Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kanal İstanbul projesiyle ilgili İstanbul Arnavutköy'de yer alan 'Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alan' sınırları içerisinde 3 milyon metrekare büyüklüğündeki devasa bölge, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yaptığı imar planlarıyla onaylandı! 

Bu Bölgelerde Arsası Olanlar Yaşadı! 

Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak söz konusu imar planları yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Kanal İstanbul'la ilgili ilk olarak Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul proje alanının arasındaki bölgede imar planlarının onaylanması bekleniyor. Öte yandan Arnavutköy'de de 'Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı'nda 3 milyon metrekare büyüklüğündeki alan için imar onayı alındı. 

Bu bölgelerde arsası bulunanlar ise adeta zengin oldu! Arsa fiyatlarının Kanal İstanbul projesinin ihaleye çıkmasıyla birlikte 1000 katın üzerinde değerlenmesi bekleniyor. Yatırımcı da, Kanal İstanbul projesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Kanal İstanbul mega projesiyle İstanbul'un bu bölgeleri adeta 'vahaya' dönüşecek. 

Kanal İstanbul İhalesi Ne Zaman Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılıkla üzerinde durduğu Kanal İstanbul projesiyle ilgili resmi ihale tarihi henüz açıklanmadı. Ancak, Kanal İstanbul için ihale sürecinin 2019 yılı bitmeden başlatılması bekleniyor. Daha önce 2019 Kasım - Aralık aylarında Kanal İstanbul ihalesinin gündeme geleceği iddiaları dillendirilmişti.