Instagram beğeni sayısını kaldırıcağını resmen açıkladı. İnstagram gönderilerdeki beğeni sayısını kaldıracağını duyurdu.

Günümüzde hayli popüler olan İnstagram, platformda bazı yeni özellikler test etmeye başladı. Kullanıcıların beğeni için birbirleriyle kıyasıya yarıştığının farkında olan şirket, kullanıcıların beğenilere değil gönderilere odaklanmasını arzu ediyor. Kullanıcılar arasında beğeni yarışının önüne geçmek isteyen şirket yetkilileri paylaşılan bir gönderinin beğeni sayısını diğer paylaşımcılardan gizleyen bir sistem üzerinde çalışma başlatmıştı.

Instagram, yaptığı açıklamada fotoğrafların altında yer alan beğeni sayısını kaldırmak için çalışmaların devam ettiğini resmi Twitter hesabından duyurdu. 6 ülkeyi pilot olarak seçen instagram, kullanıcıların beğeni sayısından daha ziyade fotoğraf paylaşımlarının artırılmasını amacında olduklarını belirtti.

BEĞENİ SAYISINI SADECE PAYLAŞANLAR GÖRECEK!

Deneme süreci sona erdiğinde instagram dünya genelinde yeni uygulamasını devreye sokacak. Böylece kullanıcılar kendi paylaşımlarının beğeni sayılarını görebilecek fakat farklı kullanıcıların paylaşımlarındaki beğenileri göremeyecek. Bu duruma kullanıcılardan tepki geldi.

Instagram'ın bu uygulamasına kullanıcıların bir bölümünden tepki gelmeye başladı. Instagramın bu adımı atması halinde hesaplarını sileceklerini belirttiler. Instagram her ne kadar gönderilerdeki beğenileri gizlemeye karar verse de çoğu kullanıcı, sadece kendisinin görebildiği beğeni sayısının ekran görüntüsünü alarak ayrı bir gönderi olarak paylaşabilir.

İNSTAGRAM BEĞENİ GİZLEMEYİ TEST ETMEYE BAŞLADI

Avustralyai Brezilya, Kanada, İrlanda, İtalya, Japonya, Yeni Zellanda gibi ülkelerde testler başladı. Ülkemizde de test sürecinin ardından İnstagram beğeni gizleme güncellemesi gelecek ve kullanıcılar, diğerlerinin beğenilerini göremeyecek.