Uzun yıllar boyunca çalışan vatandaşlar, yıllar yılı emekli olmanın hayalini kuruyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler ve EYT'ye kapıların kapanmasının ardından Erken Emeklilik için diğer yöntemler araştırılmaya başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'da, 45 meslek kolu için erken emeklilik hakkı tanıdı. Bu mesleklerde çalışan vatandaşlar, şartları taşımaları halinde erkenden emekli olabilecekler. Şimdi vatandaşlar bu 45 mesleği araştırmaya başladı. 

Şuanda güncel emeklilik yaşı, 5510 sayılı Kanun ile belirlendiği üzere istisnalar dışında, kadınlar için 58, erkekler için ise 60 yaş olarak belirlenmiş durumda. Yaş şartının yanı sıra sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı gibi ek şartlara göre değişiklikler olabiliyor. 

Bazı mesleklerde (Şu anda 45 meslek belirlendi.) ise yaş şartı daha da esnetildi ve yıllara göre yıpranma paylarıyla birlikte daha erken yaşlarda emeklilik hakkı, bu mesleklerde çalışan işçilere tanındı. 

Erken Emeklilik için Belirlenen Meslekler 

Erken emekli olabilecek meslekler şu şekilde belirlendi: 

Kurşun ve arsenik işlerinde, yangın söndürme işlerinde, cam fabrika ve atölyelerinde, bunun yanı sıra cıva üretimi sanayi işleri gibi işlerde çalışanlar eklenecek gün sayıları ile birlikte daha erken emekli olabiliyorlar. Sizlerde yukarıdaki tablodan çalıştığınız meslek dalının erken emeklilik kapsamında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.