Erken emeklilik, basında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen milyonlarca vatandaş tarafından merakla bekleniyor. Erken Emeklilik'le ilgili yasal düzenlemeleri bekleyen vatandaşların gözü kulağı Meclis'te! Meclis, yeni yasama döneminin başlamasıyla birlikte EYT'yi de gündemine almış durumda. Af, ceza indirimi ve diğer meselelerle birlikte Erken Emeklilik'te, TBMM'nin yoğun mesaisi arasında yer alıyor. 

EYT - Erken Emeklilik düzenlemesiyle birlikte ilk etapta 1 milyondan daha az vatandaşın emekli olabileceği, ardından da yıllar içerisinde toplamda 6 milyon kişinin yaş şartından daha önce emekli olması yolunun açılacağı konuşuluyor. Primi doldurup yaş haddini bekleyen vatandaşlar merakla yeni yasal düzenlemeyi bekliyor. 

Erken Emeklilik Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Erken emeklilikle ilgili yasal düzenleme için kollar sıvandı. Son dönemde özellikle Cumhurbaşkanı'nın da direktifleriyle EYT konusunda somut adımlar atılmıştı. EYT Komisyonu da hali hazırda çalışmalarını sürdürüyor. 6 milyona yakın vatandaş, EYT - Erken Emeklilik düzenlemesinin ne zaman yasalaşacağını araştırıyor. Ancak şuanda gündem, Suriye'de icra edilen 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle EYT'den uzaklaşmış durumda. Yine de EYT çalışmalarıyla ilgili 'mutfakta' çalışmaların sürdüğü bilgileri gelmeye devam ediyor. 

EYT Yasalaşırsa Kimler Hemen Emekli Olacak?

EYT'nin Meclis'te komisyonlardan geçip ardından Genel Kurul'da yeterli çoğunlukla kabul edilmesi ve Resmi Gazete'de yasalaşmasıyla birlikte diğer şartlarını tamamlamakla birlikte sonradan getirilen 'Yaş' şartını dolduramayan vatandaşlar hızla emekli olacak. 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlar, EYT düzenlemesi kapsamında emekli olabilecek. 

EYT düzenlemesi, 21 yıllık süreçte ilk defa bir hükümetin gündemine bu denli yüksek dereceden giriş yapmış durumda. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlanılan 'EYT' çalışmaları meyvesini verip EYT yasası çıkarsa, yaş ve prim şartını tamamlayan kadınlar 38, erkekler ise 43 yaşında emekli olabilecekler! 

Halihazırda 1999 Yılında çıkarılan yasa, geçmişe yürütülerek, 1999 yılı öncesi işe başlayanları da kapsar şekilde 'Yaş şartı' getirmişti. Bu nedenle birçok vatandaş 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirmesine karşın kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş sınırına takıldığı için emekli olamıyor. 

Vatandaşlar, EYT - Erken Emeklilik konusunda şu anda hiç olmadıkları kadar umutlu. Binlerce hatta milyonlarca kişi 1 Ekim'de Meclis'te EYT hakkında kanun tekliflerinin de görüşülmesini ve Genel Kurul gündemine alınmasını istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT konusundaki yeni açıklamaları da merakla bekleniyor.