Yıllardır büyük bir mücadele vererek her platformda ve her yerde seslerini duyurmanın peşine düşen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sonunda muratlarına erecekler mi? Geçtiğimiz günlerde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla başlanan Erken Emeklilikte yol haritası çalışmaları sonuçlandı. EYT - Erken emeklilikle ilgili hazırlanan rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde! 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, uzunca süredir Türkiye gündemini meşgul eden EYT - Erken emeklilikle ilgili detaylı ve kapsamlı bir rapor hazırlayıp bu raporu ilk olarak Cumhurbaşkanı Danışmanı Vedat Bilgin'e sundu. Vedat Bilgin'in incelemesi sonrası raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gittiği konuşuluyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun'un hazırladığı 'Erken emeklilik' raporunda EYT'nin Devlete maliyeti ve EYT ile ilgili sayısal veriler dikkat çekti.

ERKEN EMEKLİLİK RAPORU ORTAYA ÇIKTI! 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT - Erken emeklilik raporunda, Emeklilikte yaşa takılan sayısının 2019 yılı itibariyle 5 milyon 204 bin 924 kişi olduğunu, düzenleme ile erken emekliliğin önü açılıp EYT mağduriyeti son bulursa hemen, anında bu 5 milyon 204 bin 924 kişinin birden emekli olmayacağını, yasanın çıkması durumunda hemen emekli olacak EYT'li sayısının 750 bin il 1 milyon kişi arasında olduğu sayısal veriler ışığında raporunda açıkladı.

Erken Emeklilik yasasının çıkmasıyla birlikte Devlet'e binecek yıllık 'EYT - Erken Emeklilik' maliyetinin 14 milyar 400 milyon TL olacağını da aktaran Erdursun'un raporu, şu anda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasının önünde. 

ERKEN EMEKLİLİK YASASI ÇIKARSA KADINLAR 38 ERKEKLER 43'TE EMEKLİ 

EYT düzenlemesi, 21 yıllık süreçte ilk defa bir hükümetin gündemine bu denli yüksek dereceden giriş yapmış durumda. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlanılan 'EYT' çalışmaları meyvesini verip EYT yasası çıkarsa, yaş ve prim şartını tamamlayan kadınlar 38, erkekler ise 43 yaşında emekli olabilecekler! 

Halihazırda 1999 Yılında çıkarılan yasa, geçmişe yürütülerek, 1999 yılı öncesi işe başlayanları da kapsar şekilde 'Yaş şartı' getirmişti. Bu nedenle birçok vatandaş 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirmesine karşın kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş sınırına takıldığı için emekli olamıyor. 

Vatandaşlar, EYT - Erken Emeklilik konusunda şu anda hiç olmadıkları kadar umutlu. Binlerce hatta milyonlarca kişi 1 Ekim'de Meclis'te EYT hakkında kanun tekliflerinin de görüşülmesini ve Genel Kurul gündemine alınmasını istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT konusundaki yeni açıklamaları da merakla bekleniyor.