Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 1 Ekim 2019 Salı günü itibariyle başlayan yeni yasama döneminin ardından gözlerini Meclis'e çevirdi. TBMM'de yeni yasama dönemi resmen başladı ve çalışmalar gün yüzüne çıktı! TBMM'nin yeni dönemde gündeminde Erken Emeklilik (EYT), Af, Ceza İndirimi ve daha birçok önemli mesele yer alıyor! Peki EYT - Erken emeklilikte son durum ne? Yapılacak düzenleme neticesinde şartları taşıyan kadınlar 38, erkekler ise 43 yaşında emekli olabilecek ve yaş mağduriyeti son bulacak! 

Binlerce hatta milyonlarca vatandaş EYT sorunun çözümü için yıllardır mücadele veriyor. Son dönemde daha da yüksek sesle birçok platformda duyulmaya başlayan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın mağduriyeti, yeni yasama yılında son bulacak mı? 

ERKEN EMEKLİLİK NEDİR? KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Medyada EYT olarak kısaltılan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' 1999 yılında dönemin hükümetinin desteğiyle çıkarılan 4447 sayılı Yasa neticesinde, yaş şartına maruz kalmış ve mağdur edilmişti. Son olarak 4759 sayılı yasa ile son şeklini alan Emeklilikte 'Yaş' meselesiyle ilgili gündem bir hayli hareketli! 

Eğer, söz konusu 'EYT' - Erken Emeklilik düzenlemesi Meclis'ten geçerse, Prim gününü ve 25 yıl çalışma şartını tamamlayan kadın - erkek vatandaşlar yaş şartını beklemeden emekli olabilecek. Bunun neticesinde Kadınlar 38, Erkekler ise 43 yaşında emekli maaşı almaya başlayacak! 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EYT TALİMATI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmiş dönemde Erken Emeklilik konusuyla ilgili olarak 'kapıları tamamen kapatmış' görünse de yerel seçimlerin ardından EYT'lileri dinlemek ve problemlerine çözüm önerileri üretmek için talimat vermişti. Son olarak, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bir komisyon kurulması ve akademik bir çalışma sonucu EYT meselesinin çözümü için harekete geçilmesi kararlaştırıldı! 

EYT - Erken emeklilik dosyası şu anda meclisin gündeminde sırasını bekliyor. Af, ceza indirimi ve diğer meselelerle birlikte Meclis gündemini ve hatta Türkiye gündemini kısa süre içinde EYT - Erken Emeklilik dosyasının alması bekleniyor. Meclisteki görüşmeler neticesinde Genel Kurul'a gelecek EYT - Erken Emeklilik sorununun çözümü için gerekli düzenlemeye hangi partilerin destek olacağı da merak konusu. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, EYT - Erken Emeklilik konusunda, geçmişteki kadar katı olmadığı, son gelişmelerde ortaya konuyor.