Milyonlarca emeklinin merakla beklediği 'Emekliye intibak düzenlemesi' için artık geri sayıma geçildi! 1 Ekim 2019 tarihinde açılacak TBMM'de görüşülecek başlıca konular arasında Af, EYT ve Emekliye intibak düzenlemesi yer alıyor. Emekliye intibak (Uyum) yasası çıkarsa, binlerce emeklinin maaşları artacak! Milyonlarca emekli en kısa sürede intibak yasasının çıkmasını bekliyor! Peki Emekliler için intibak düzenlemesinde son durum ne? Emekli intibak yasası çıkacak mı?  

Emekli maaşlarında artış sağlayacak intibak yasası için gözler Meclis'te. Milyonlarca emekli internette '2019-2020 Emekli intibak yasası ne zaman çıkacak?' Emekliye intibak yasası neler getiriyor? Emeklilere intibak yasası gelişmeleri güncel olarak takip ediliyor. Yapılacak intibak düzenlemesiyle birlikte en düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek ve 2020 TL olacak! Son yapılan zamlar ve düzenlemelerle halihazırda en düşük emekli maaşı 1000 TL'nin altında olmuyordu ancak yapılacak intibak düzenlemesi 5 milyon emeklinin maaşlarında artışı beraberinde getirecek! 

EMEKLİ MAAŞLARINA 355 TL ZAM GELİYOR! 

Söz konusu İntibak düzenlemesi gerçekleşecek olursa, 2000 yılı sonrası emekli olan binlerce emeklinin maaşında 355 TL'ye kadar artış yaşanacak! En düşük emekli maaşları da 2020 TL'ye kadar yükselecek! Vatandaş, şimdi heyecanla İntibak yasası için gelişmeleri araştırıyor.

İNTİBAK YASASI İÇİN KRİTİK TARİH

Emekli olanlar ve yakın zamanda emekli olup düşük prim nedeniyle düşük maaş alacak vatandaşlar 'Emekli intibak yasası' gelişmelerini takip ediyor. Emekliler için intibak yasası düzenlemeleri, özellikle 2000 sonrası emekli olan vatandaşları memnun edecek. 

2000 öncesi emeklilik işlemleri yapılan memur emeklilerine, intibak düzenlemesi ile intibak zammı yansıtılmıştı. Şimdi 2000 sonrası emeklileri de aynı düzenlemenin kendileri için yapılmasını istiyor. Memur emeklileri (Emekli Sandığı) dışında SSK ve Bağkur emeklileri de intibak düzenlemesi ile 182 TL ile 355 TL arasındaki zamlardan nasibini alacak. Toplamda 5 milyon emeklinin de maaşı değişecek! 

İNTİBAK YASASI NEDİR? NE ANLAMA GELİYOR?

İntibak, Arapça'dan türeyen bir kelime olarak dilimize yerleşmiştir. Anlamı uyum ve denge olarak açıklanmaktadır. Emekli maaşları için intibak düzenlemesi, prim günü ve prim ödemesi aynı olmasına karşın farklı maaşlar alan emeklilerin, birbirlerine uyumlu hale getirilmesi ve bir bakıma 'denkleştirilmesi' olarak belirtilebilir. Farklı tarihlerde emekli olunması nedeniyle aynı prim günü ve aynı prim kazancını sağlayan emekliler mevcut sistemde farklı emekli maaşları alıyorlar. Oysa intibak düzenlemesi ile aradaki makas kapatılarak aynı şartlarda emekli olan vatandaşların, farklı tarihlerde emekli olmaları nedeniyle aralarında oluşan 'maaş farkı' kapatılacak. 5 milyona yakın emeklinin maaşları da değişmiş olacak.