Ağustos Böceği, hepimizin hayatında özellikle çocukken "Ağustos Böceği ile Karınca" hikayesiyle duyduğumuz bir böcek türüdür. Ağustos Böceği ile karınca hikayesinde Ağustos böceği, hayatını tembellik içinde geçiren, yaz boyunca eline saz alıp saz çalan, hiç iş yapmayan bir tipken karınca, yaz güneşi altında sürekli çalışmakta, evine yiyecek taşımaktadır. Kış geldiğinde, Ağustos böceği, aç, sefil ve soğuktan üşümüş bir vaziyette karıncanın kapısını çalar ama karınca, ona yaz dönemini hatırlatarak büyük bir ders verir. Peki gerçekten, hikayedeki gibi Ağustos böceği tembel midir? Yoksa bu bir "masal ürünü" müdür?

AĞUSTOS BÖCEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ağustos böcekleri, yaratılışları gereği sıcak bölgelerde yaşarlar. Sıcak bölgeleri seven Ağustos böcekleri, ötme yeteneğine sahiptirler ama hepsi değil sadece erkek ağustos böcekleri ötebilirler. Karınlarındaki zarların titreşmesi sonucu oluşan ötme ile, erkek ağustos böceklerinin dişi ağustos böceklerini etkilemeye çalıştığı, çiftleşmek için dişisini çağırdığı tahmin edilmektedir. 

Ağustos böceklerinin ömrü oldukça kısadır. Şöyle ki, bir Ağustos böceği ortalama 2-3 hafta yaşar. Çoğu ağustos böceği 1 ay süresine bile yaşayamaz. Aslında Ağustos böceklerinin yaşamanı 2 evrede incelememiz gerekir. Erkek ile Dişi ağustos böceği çiftleştiğinde, dişi ağustos böceği yumurtalarını ya ağaç kavuğuna ya da toprağın altına saklar. Bu yumurtalarda yavru ağustos böcekleri, ağaç kavuklarını emerek hayatta kalmaya çalışırlar. Uzun yıllar (15-16 yıl) sonra bu yavru Ağustos böcekleri, toprak üstüne çıkarak 2-3 haftalık ortalama ömürlerine başlarlar. 2-3 haftalık ömürlerinin ardından doğada kaybolup giderler. 

Ağustos böceklerinin bir diğer özelliği ise uzun süre, kesintisiz olarak ses çıkarabilmeleridir. Hiç durmadan, kesintisiz şekilde uzunca bir zaman ötebilirler. Dişi ağustos böcekleri, Erkek ağustos böceklerine nazaran biraz daha iri ve yapılıdır. 

Ağustos böceklerinin herhangi bir zehir vb. mikrobik yapıları olmadığı için insanları ısırsalar da "acı" dışında herhangi bir zarar vermezler. Çekirgelerle kıyaslanan ağustos böcekleri, her ne kadar çekirgelere benzeseler de onlar kadar uzağa zıplayamazlar. 

Ağustos böceği adından da anlaşılacağı üzere yalnızca Ağustos aylarında yaşarlar. Topraktan çıkan Ağustos böceği, Ağustos ayı içerisinde ortalama 2 ila 3 haftalık ömrünü tamamlayıp ölür. 

Ağustos böcekleri, en çok türü bulunan böcekler arasında yer almaktadır. Öyle ki bilinen 1000 ila 2000 arası türe sahip Ağustos böcekleri, böcek kategorisinde önemli bir sınıfa sahiptir. 

Ağustos böcekleri, bazı Latin Amerika ve Asya ülkelerinde yiyecek olarak da satılmaktadır. Özellikle Çin'in bazı bölgelerinde, sokak satıcıları, Ağustos böceklerini "çerez" olarak satmaktadır.