Üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda ter döktü ve 3 oturumda YKS sınavını tamamladı. Şimdi sınav oturumlarının tamamlanmasıyla birlikte 2019 YKS sınav sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Öğrenciler ve velileri, 2019 YKS sınav sonuçlarının erişime açılmasını bekliyor. ÖSYM YKS sınav sonuçlarını hangi tarihte, saat kaçta açıklayacak?

2,5 milyona yakın öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumlu sınavı ya da bilinen adıyla üniversite sınavının ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikinci günde ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve üçüncü oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) olarak gerçekleşti. Şimdi de sınav sonuçlarının açıklanması ve tercih süreci bekleniyor. Öğrenciler, ÖSYM'nin 2019 YKS sınav sonuçlarını açıklamasının ardından puan ve sıralamalara göre tercihler yapılacak, üniversite yerleşmeleri için geri sayım başlayacak.

2019 YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, ERİŞİME AÇILACAK?

2019 YKS sınav sonuçları ÖSYM tarafından, 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanacak. ÖSYM'nin YKS sınav sonuçlarını öğrencilerin erişimine açacağı adres ise sonuc.osym.gov.tr adresi olacak. Bu internet sitesinden YKS sınavına giren öğrenciler, T.C Kimlik numaralarıyla ve Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifreleri ile sınav sonuçlarına ulaşabilecekler.

ÖSYM'nin mobil uygulaması üzerinden de 2019 YKS sınav sonuçları öğrenilebilecek. Bunun dışında internet adresindeki duyuruların yanında öğrencilere posta vb. gönderilmeyecek. İnternet adresindeki duyurular tebliğ sayılacak.

2019 YKS TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? HANGİ TARİHLER ARASINDA TERCİH YAPILACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla YKS sürecine ilişkin bilgiler verdi. YKS sınav sonuçlarının 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanmasından sonra YKS üniversite tercihleri 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yüz binlerce öğrenci lisans ve önlisans tercihlerini, 23-29 Temmuz tarihleri arasındaki tercih dönemi içerisinde yapabilecekler.