Erken Emeklilikte Son Durum? EYT'li Kadınlar 38 Erkekler 43 Yaşında Emekli Olmayı Bekliyor

Erken Emeklilikte Son Durum? EYT'li Kadınlar 38 Erkekler 43 Yaşında Emekli Olmayı Bekliyor
YAYINLANMA TARİHİ: 08.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) erken emekli olabilmek için hak arayışlarını sürdürüyor. Uzunca bir süredir gündemde olan EYT, 21 yıllık süreçte ilk kez Hükümetin gündemine girmeyi başardı. Peki Erken emeklilikte son durum ne? Erken emeklilik çıkacak mı, EYT sorunu çözülecek mi?

Emekli olmayı bekleyen binlerce vatandaş ve aileleri, Erken emeklilikte son durum ne? EYT sorunu çözülecek mi? Emeklilikte Yaşa Takılanlar, sorunlarının çözülüp kısa sürede emekli olmayı beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Erken Emeklilik' için flaş bir talimat gelmişti! Daha önce EYT konusuna kapıları kapatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu son gelişme ile Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a umut verdi. Peki erken emeklilikte son durum ne? Ne gibi gelişmeler yaşanıyor, EYT sorunu çözülecek mi? İlk fırsatta kaç bin kişi, hangi şartlarda emekli olacak?

EYT'DE SON DURUM NE?

Erken Emeklilik için bekleyen EYT'liler, yıllardır hak mücadelelerini sürdürüyor. 1999 yılı öncesi sigortalı olupta şimdi prim ve yıl şartını doldurmasına karşın önlerine çıkan 'yaş' şartını bertaraf etmek isteyen Emeklilikte Yaşa Takılanlara müjdeli haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Daha önce seçim döneminde erken emekliliğe kapıları kapatarak 'Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok!' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi de EYT sorunun çözümü için Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurul üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'e talimat verdi. Prof. Bilgin, EYT konusuyla ilgili akademik bir komisyonun kurulması ve akademik çalışmalarını yürütmesine öncülük ederek, Erken emeklilikle ilgili çözüm önerilerini, EYT'lilerin sorunlarının çözümü için yapılması gerekenleri akademik bir perspektifte raporlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. 

EYT, 21 yıllık süreç içinde ilk defa bir Hükümetin gündemine girmiş oldu! Uzunca süredir gündemde olan 'Erken emeklilik - EYT' konusu için herkes çok daha umutlu. 


KADINLAR 38 ERKEKLER 43 YAŞTA EMEKLİ OLABİLECEK

1999 Yılında çıkarılan yasa, geçmişe yürütülerek, 1999 yılı öncesi işe başlayanları da kapsar şekilde 'Yaş şartı' getirmişti. Bu nedenle birçok vatandaş 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirmesine karşın kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş sınırına takıldığı için emekli olamıyor. 

Eğer ki EYT - Erken emeklilik düzenlemesi çıkarılırsa kadınlar 38, erkekler ise 43 yaşında emekli maaşı almaya başlayabilecek. EYT - Erken emeklilik dosyalarının çözülmesi için kritik tarih ise 1 Ekim 2019. 1 Ekim'de TBMM'nin yeni yasama dönemi başlayacak ve EYT meselesi de Meclis gündemine yerleşecek. 

EYT'DE FİNLANDİYA MODELİ NEDİR?

Finlandiya'da şuanda emeklilik yaşı 65 olmasına karşın, emekliliğine az bir süre kala vatandaşlara her yıl için %2 eksik emekli maaşı ödeniyor. Örneklemek gerekirse, bir Finlandiyalı, emekliliğine 3 yıl kalmış ise her yıl için %2 oran eksik olmak üzere toplamda %6 eksik emekli maaşını alıyor. Aynı formülün Türkiye'de 'Eyt'liler' için de hayata sokulup sokulamayacağı irdeleniyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER