Emekliler ve Ev Hanımlarına Vergi Muafiyeti Oluyor! İşte Vergi Muafiyeti İçin Gereken Koşullar

Emekliler ve Ev Hanımlarına Vergi Muafiyeti Oluyor! İşte Vergi Muafiyeti İçin Gereken Koşullar

Günümüzde pek çok durumda kişiler vergi muafiyeti olarak ödedikleri vergiler geri veriliyor. Fakat bu vergi muafiyetinde olan kişilerin pek çok özel koşulu karşılaması gerekiyor.

Günümüzde pek çok durumda kişiler vergi muafiyeti olarak ödedikleri vergiler geri veriliyor. Fakat bu vergi muafiyetinde olan kişilerin pek çok özel koşulu karşılaması gerekiyor. Herkes bu vergi muafiyetinden faydalanamıyor. Vergi muafiyeti için çok fazla özel durum gerektiğinden dolayı devletin bu noktada denetimleri ve değerlendirmeleri çok dikkatli oluyor. Kişilerin yasal olmayan belgelerle vergi muafiyetine girmesi mümkün olmuyor. Devlet kurumları bu konuda her yıl çeşitli koşul ve detayları yayımlıyor.

VERGİ MUAFİYETİ İÇİN GEREKEN KOŞULLAR!

Vergi muafiyeti için gereken çeşitli koşullar bulunuyor. Bu koşullara uyan kişiler vergiden muaf olabiliyor. Ödemiş ise ödediği vergi tutarı geri veriliyor. Peki kimler vergi muafiyeti olabilir şeklinde soru sorulacak olursa öncelik işsizlerin vergiden muaf olduğunu söyleyebiliriz. 200 metrekare eve sahip olan işsiz, ev hanımı, emekli ya da engelli vatandaşlar vergi ödemiyorlar. Bunun yanında kendi evlerini kiraya verip kendileri kirada oturan kişiler de emlak vergisi ödemiyor. Bu kişiler için emlak vergisinin muaf olduğunu söyleyebiliriz. Fakat emekli bir kişinin kendi evini kiraya verip eşinin başka bir evinde yaşaması durumunda mecburen vergi vermesi söz konusu olacaktır. Bunun yanında emlak vergisi muafiyetinden faydalanan kişilerin de başka herhangi bir gelirinin olmaması gerekiyor. Koşulları sağlamayan kişiler vergi hükmüne tutuluyor.

VERGİ MUAFİYETİNDEN FAYDALANMAK İÇİN GEREKENLER


Emlak vergisinden muaf olmak isteyen kişilerin öncelikle emekli, işsiz, ev hanımı ya da engelli vatandaş olması gerekiyor. Bunun yanında kayıtlı olan ev tapusunu gerekli birimlere ileterek vergi muafiyetini başlatmış olması gerekiyor. Herhangi başka bir geliri daha olmayan bu kişilerin vergiden muaf olması söz konusu olabiliyor.
Emlak vergisi muafiyeti için genel koşullardan söz edecek olursak öncelikle hiçbir gelirin olmaması ve tek bir taşınamaz mülkün olması gerekiyor. Bu koşulun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olan ve tek geliri emeklilik maaşı olan kişilerin de vergi muafiyeti söz konusudur. Dul maaşı, yetim maaşı, ölüm aylığı ya da maluliyet aylığı alan kişilerin de vergi muafiyetinden faydalanması mümkündür. Fakat herhangi bir başka geliri daha olan kişiler emlak vergisini ödemek zorundadır. Son olarak engelli vatandaşların da emlak vergisinden muaf olması mümkündür diyebiliriz. Ancak bu kişilerin de belirli oranda engelli raporu olması ve birden fazla evi olmaması gerekiyor. Birden fazla evi olan ve başka bir geliri olan engelli vatandaşlar da emlak vergisini ödemekle yükümlüdür. Özellikle tek başına yaşayan engelli vatandaşların ise emlak vergisinden muafiyeti çok daha kolaydır. Bu kişiler başvuru yaparak direkt olarak vergi muafiyetlerinden faydalanabilir. Bunun dışında farklı vergilerden de muaf olmaları mümkündür.

VERGİ MUAFİYETİ İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Vergi muafiyetinden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bulundukları ildeki vergi dairesine gitmeleri gerekiyor. Daha sonrasında ise ev tapusu ve gelir belgesi dahilinde yapılan başvurularla birlikte vergi muafiyeti söz konusu olabiliyor. Bunun yanında vergi dairesinde farklı başka belgelerin de talebi olabilir. Gereken bütün belgeleri hazırlayan ve ileten kişiler vergiden muaf olarak yaşamını sürdürebiliyor.

Daha önceden emlak vergisi ödemiş olan kişiler de vergi dairesine fatura ile başvurduktan sonra ödemelerini alabiliyor. 5 yıllık başvuru süresi bulunan vergi muafiyetinin ise gereken koşulları sağlanması halinde direkt olarak geçerli olması mümkündür. İlgili makbuzlarla yapılan başvuruların işleme alınması ise çok kısa süreler alıyor. Daha sonrasında ise vergi muafiyeti ve ödenmiş ise ödemelerin geri alınması gerçekleşiyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER