Elektrik Faturalarında Dikkat Çeken Nokta! Devletten Resmi Açıklama Geldi!

Elektrik Faturalarında Dikkat Çeken Nokta! Devletten Resmi Açıklama Geldi!

Bundan böyle ödenecek olan elektrik faturaları hakkında yeni bir yapılandırma geliyor.

Türkiye’de elektrik faturaları kapsamında pek çok vatandaşımızın mağduriyetini görüyoruz. Özellikle ödenmesi gereken tutarın üstünde bir tutar ödeyen vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımları üzücü bir durum olduğu kadar insanların haksız yere ödememesi gereken tutarları ödemeye zorunlu tutulması üzerine yeni bir hamle geldi. Bundan böyle ödenecek olan elektrik faturaları hakkında yeni bir yapılandırma geliyor. Özellikle elektrik faturası üzerinde bugüne kadar ödenen tüm vergi ödemeleri hem iptal ediliyor hem de bugüne kadar ödenen tüm vergi ödemeleri iade ediliyor. Ancak gerekli başvuruları gerçekleştirebilecek olan kişiler için iade edilecek.
Vatandaşlarımızın elektrik faturaları üzerinde yapılacak olan yapılandırma için hızlı bir şekilde gerekli başvuruları gerçekleştirmeleri gerekiyor. Eğer siz de hemen gerekli başvuruları yerine getirirseniz bugüne kadar ödediğiniz tüm vergi ödemeleri iade edilecek. İşte elektrik faturası üzerindeki tüm vergi ödemelerinin iade edilmesi hakkındaki ayrıntılar…
Türkiye’de pek çok fazla hizmet ve ürün için vergi ödemesi gerçekleştiriyoruz. Ödediğimiz tüm vergilendirmeler hakkında bugüne kadar ödediğimiz vergi ödemeleri ile alakalı yeni bir hesaplama yapıldı. Ülkemizde bir otomobil satın alan kişi aynı şekilde kredi ile araba satın alıyor ise devlete bir adet, bankaya bir adet ve kendisine bir adet araba satın alacak kadar ödeme yapıyor. Nakit para ile otomobil satın alacak olan kişiler ise devlete bir adet olacak şekilde otomobil satın alıyor. Bunun en temel sebebi ise mutlak surette alınan fazla vergi ödemeleridir. BU fazla ödemeler sebebi ile vatandaşlarımızın her alışveriş sonrasında mağdur olduğu görülmektedir. İnsanların fazla vergi ödemeleri sebebi ile elektrik faturası ile alakalı sosyal medya hesapları ortamında çok fazla yorum yapıldı. İnsanların, kendi ülkelerinin ürettiği elektriğe dahi çok fazla vergi ödemesi ve bu konuya itiraz etmesi sonucunda elektrik faturaları üzerinde yüzde 18 fazla vergi ödemelerinin tamamı kaldırıldı. Bu kaldırma sonrasında ise son 5 yıla ait tüm vergi ödemelerinin iadesi gerçekleşecek. Ancak sadece başvuru yapan kişiler bu iade ödemelerini alabilecekler.

ELEKTRİK FATURASI ÜZERİNDEKİ VERGİ İADELERİ


Özel elektrik şirketlerinin geliştirmiş olduğu özel altyapı ve elektrik üretim tesislerinin tamamı ülkemizde bulunmaktadır. Bu sebeple tüm elektrik kendi ülkemizde üretilmektedir. Ancak buna rağmen hala tıpkı doğalgaz faturalarında olduğu gibi fazla fazla vergi ödemeleri yapılmadır. İnsanların bu konu hakkındaki itirazları ve direnişi geçerli görüldü ve bundan böyle elektrik faturaları üzerindeki tüm fazla vergi ödemelerinin iade edilmesi kararı alındı. Bu karar ile beraber insanların artık fazla vergi ödemesine ilişkin kararın alınması ile beraber insanlarımızın bundan sonra elektrik faturaları üzerinde ödemesi gereken en net tutar saf elektrik harcaması olacak. Bu sayede kendi ülkemizde üretilen enerjinin vergisinin alınmaması gerektiği konusu artık gerçekleşiyor.

ELEKTRİK VERGİ İADESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Elektrik faturası üzerinde ödenen fazla vergi ödemelerinin artık iadesi yapılacak. Ancak net tarih EPDK tarafından verilmedi. Tüm özel elektrik şirketleri ile tüm görüşmeler tamamlandıktan sonra kamuoyuna gerekli duyurular yapılacak. Bu kapsamda vatandaşlarımızın ne zaman ve nereye başvuru yapacağı belli olacak.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER