Elektrik Borçlarına Af Yolda!

Elektrik Borçlarına Af Yolda!
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Son zamanlarda vergi ve prim borç yapılandırması durumları gündemde yerini koruyor. Elektrik borçları için tekrar bir zam yapılandırma hazırlığı haberleri de dikkat çekiyor.

Son zamanlarda vergi ve prim borç yapılandırması durumları gündemde yerini koruyor. Elektrik borçları için tekrar bir zam yapılandırma hazırlığı haberleri de dikkat çekiyor. Peki, bu aftan kimler ve nasıl yararlanma meydana gelecek? Elektrik faturaları ile alakalı yeni çalışmalar sürüyor. Korona virüs döneminden sonra hala elektrik fatura borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde ödemelerini gerçekleştirmeleri bekleniyor olsa da maddi imkânsızlıklar ve işsizlik sebebi ile 430 bin kişinin elektrik fatura borcunu ödeyemediği tespit edildi. Bu rakam Türkiye genelinden toplanan net bir rakam olması, ülkemizin ekonomik açıdan ne kadar zor durumda olduğunun göstergesidir.

Elektrik faturası sorunu hepimizin ortak sorunlarından bir tanesidir. Özellikle Korona virüs döneminde işini kaybetmiş ve hala bir iş bulamamış olan kişilerin elektrik faturalarını ödeyememe gibi sorunları devam ediyor. Enerji sektöründen yapılan açıklamalarda 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren elektrik faturalarının ödenmesi gerektiği, ödenmeme gibi durumlarda ise hizmetlerin kesileceği belirtilmişti. Ancak hala elektrik fatura borcunu ödeyemeyen yüz binlerce vatandaşımızın olması durumu karmaşık hale getiriyor. O nedenle yapılan çalışmalar neticesinde alınan kararlar doğrultusunda yüz binlerce vatandaşımızın elektrik fatura borçlarına af gelebilecek. Bu af tek bir seferliğe mahsus olmak üzere yapılacağı net olarak ifade edildi. O nedenle bunu alışkanlık haline getirmek isteyen vatandaşlarımızın dikkatine sunulur.

ELEKTRİK FATURASI AFFINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Ülkemizde kaçak elektrik kullanımındaki yoğunluk durumlarına bakılacak olduğu zaman en fazla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer aldığı gözlenmekte. En çok burada yer alan kişiler yararlanma hakkına sahip olacaktır. Kaçak elektrik kullanan kişiler elektrik affı torba yasası durumlarından geçtiği takdirde tek bir şart ile dava açma durumları olmayacaktır. Vergilerini zamanında ödemeye dikkat eden ve faturasını zamanında ödemiş olan vatandaşlar davaya dâhil olmayacak. Bu şarta dikkat edilmesi gerekmektedir.


ELEKTRİK BORÇLARI TAKSİTLENDİRİLECEK!

Elektrik borçlarının birikmesinden sonra elektrik kesilme olaylarının olması söz konusu. Bir anda bunları ödemek zor geldiği anlarda ya da yeteri kadar bütçe yoksa elektrik dağıtım şirketlerinden bu ödemenin taksitlendirilmesi istenmektedir.
Bunun için ilk olarak bir dilekçe yazılması ve ardından da gerekli belgeler ile başvuruların yapılması yeterlidir. Dilekçe içeriğinde; Tesisat numarası, Sayaç numarası, Sayaç adresi ve Abone numarası yazılmalıdır. Dilekçeni yanında hazırlanması gereken evraklar da yer alıyor. Bunlar; Nüfus Cüzdanı, Elektrik Faturası, İkametgâh Belgesi, Vergi Levhası Fotokopisi, İmza Sirküleri ve Şirket Kaşesi Yer Alması gerekiyor. Tedarikçi firmaya gidilerek bu belgeler ile taksitlendirme durumları rahat bir şekilde yerine getirilebilir.

ELEKTRİK FATURASI TAKSİTLENDİRME NASIL YAPILIR?

Elektrik borçlarını taksitlendirme durumunda tedarikçi olarak yer alan firmalarını kısıtlamaları yine kendileri tarafından belirlenen limitlere uygun olacak şekilde hazırlanıyor. Bunları şirketler genelde iki bin TL civarında olacak bir miktarda borçlar adına kefil, on beş bin yukarısında yer alan borçlar için de banka teminatı isteyerek yeni bir yapılandırma tercih edilmektedir. Elektrik şirketleri içerisinde ayrıca kefil olacak olan vatandaşların da ikametgâh belgeleri ve nüfuz cüzdan fotokopileri gerekmektedir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER