Düğün Telaşında Olanlar İçin 5 Yıllık Başvuru Hakkı Tanındı!

Düğün Telaşında Olanlar İçin 5 Yıllık Başvuru Hakkı Tanındı!

Düğün telaşında olanlar için 5 yıllık başvuru hakkı tanındı! İşte evlenecek olan kişiler için devlet desteği!

Devlet ihtiyaç sahibi olan kişiler için birçok destek sağlıyor. Bu destekler içerisinde de bulunan çeyiz parası çeşitli koşullar dahilinde alınabiliyor. Her yıl dağıtılan bu çeyiz paraları ise geri ödemesiz şekilde sağlanıyor. Böylelikle evlilik aşamasında olan kişilerin masrafları biraz daha azaltılmış oluyor. Verilen bütün destekler ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından resmi site üzerinden detaylıca açıklanıyor. Desteklerden faydalanmak isteyen kişiler ise bakanlığın sitesi üzerinden her destek için gereken koşullara ve başvuru adımlarına ulaşabilir. Bu şekilde başvurular başarılı bir şekilde gerçekleşebiliyor.

ÇEYİZ PARASI ALMAK İSTEYEN KİŞİLER İÇİN GEREKEN KOŞULLAR

Çeyiz parası olarak adlandırılan evlenme ödeneği için bazı koşulların bilinmesi gerekiyor. Bu koşullar olarak da öncelikle çeyiz parasının sadece yetim aylığı alan kişilere verildiğini söyleyebiliriz. Yetim aylığı almayan kişiler ise hiçbir şekilde evlenme ödeneği alamıyor. Verilen bu çeyiz parası ise tek seferlik toplam ödenek kapsamında iletiliyor. Bu ödenek ise yetim aylığının 24 katı şeklinde veriliyor. Yani 24 aylık yetim aylığını tek seferde almak söz konusu oluyor. Yetim aylığı alan kişilerin de çeyiz parası dahilinde bu aylıkları kesiliyor. Fakat boşanma durumundan 2 yıl sonra ise tekrar başvurular dahilinde yetim aylığı bağlanabiliyor.
Yetim aylığını alan kişilerin ise evlendikten sonra yetim aylıkları kesiliyor. Kesilen yetim aylığı durumundan sonra ise yetim aylığı alan diğer kardeşin aylık ücreti daha da artıyor. Ancak boşanan kişilerin tekrar yetim aylığı almaya başlaması durumunda ise kardeşin de yetim aylığı normal düzeye iniyor.

ÇEYİZ PARASI NE ZAMAN VE NE KADAR YATIRILIYOR?


Çeyiz parası almak isteyen kişiler direkt olarak aldıkları yetim aylığı tutarından çeyiz parası alabiliyor. Bu çeyiz parası ise alınan son aylıktan hesaplanarak 24 katına çıkarılarak ödeniyor. Ödenekten faydalanmak isteyen kişilerin ise başka herhangi bir işte çalışıyor olmaması da gerekiyor. Sigortalı olarak çalışan kişiler hem yetim aylığı hem de çeyiz parası alamıyor. Çeyiz parası almak isteyen kişilerin evlenme durumunda 5 yıl içerisinde başvuru yapma hakkı bulunuyor. Eğer 5 yıl içerisinde başvuru yapılmamış ise kesinlikle tekrar başvuru hakkı verilmiyor.

Çeyiz parası için sağlanan ödemeler ise direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor. Başvuru yaptıktan sonra ise iki ya da üç ay içerisinde yoğunluğa göre ödemeler toptan alınabiliyor. Ödemeleri alırken de çeyiz parası üzerinden herhangi bir kesinti olmuyor. Net çeyiz parası tutarı alınabiliyor. Çeyiz parası alan kişiler ise sonraki aydan itibaren yetim aylığı alamıyor. Yetim aylığının tekrar alınabilmesi için ise boşanmak ve 2 yıl sürenin geçmesi gerekiyor. 2 yıl dolduktan sonra tekrar başvuru yaparak yetim aylığı alınabiliyor.

ÇEYİZ PARASI İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Çeyiz parası almak isteyen kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sitesi üzerinden çeyiz parası için başvuru adımlarını öğrenebilirler. Bakanlık tarafından verilen başvuru adımları dahilinde çeyiz parası tutarını birkaç ay içerisinde toptan almak mümkün oluyor. Devlet ise korona virüs salgını sonrasında bu ödenekleri çok daha kapsamlı bir şekilde sağlamaya devam ediyor. Genel olarak kişilerin korona virüs salgını döneminde işsiz kalması ya da gelirlerinin düşmesi durumunda bu ödenekler oldukça yardımcı oluyor. Ödenekleri alan kişiler ise daha sonrasında herhangi bir şekilde geri ödeme yapmıyor. Böylelikle kredi gibi bir borca girilmeden ödenekler alınabiliyor ve avantaj sağlanıyor diyebiliriz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER