Devlet Kesenin Ağzını Açtı! Herkese 970 TL ile 1890 TL Arasında Yardım Yapılacak! Hemen Başvurun!

Devlet Kesenin Ağzını Açtı! Herkese 970 TL ile 1890 TL Arasında Yardım Yapılacak! Hemen Başvurun!
YAYINLANMA TARİHİ: 09.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Haziran ayı enflasyon yüzdesinin da belli olmasıyla beraber memurlar için maaş katsayısı belli olurken sosyal destekler da zamlandı.

Haziran ayı enflasyon yüzdesinin da belli olmasıyla beraber memurlar için maaş katsayısı belli olurken sosyal destekler da zamlandı. Engelli yardımı, evde bakım desteği ve yaşlılık aylığı gibi bütün sosyal desteklere da zam yapıldı. %5.75 yüzdeleri yapılan zamlarla birlikte sosyal destek alan kişilerin biraz daha rahatlamaları sağlandı. İşte habere dair diğer detaylar…
Son altı aylık enflasyon yüzdesinin açıklanmasıyla beraber Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yılın ikinci yarısında uygulanacak olan memur aylık katsayıları da belirlendi. Yılın ilk yarısında 0.146061 olan katsayı, yılın ikinci yarısında 0.154461’e yükseldi. Yine buna bağlı olarak Temmuz ayı itibariyle yapılan sosyal desteklerde zamlandırıldı.

EVDE BAKIM PARASI

Yapılan sosyal desteklerden birisi olan evde bakım tutarı için en az %50 engel raporunun olması ve bu rapor içerisinde ağır engelli olduğunun açıklanması gerekmektedir. Engelli kişilerin bakımını kendi başlarına sağlayamamaları takdirde engelli kişilere bakacak olan kişi için evde bakım parası ödenmekte. Hane kişi başı aylık gelir 962 lira altında olduğu takdirde bu bakım paraları alınabiliyor.
Geçen yıl 1460 lira olan evde bakım ücreti son altı aylık enflasyonun açıklanmasıyla birlikte zamlanarak 1544 lira olmuş durumdadır. Evde bakım ücreti alan vatandaşlar bu aydan itibaren zamlı ücreti alabilecekler. Yine bakıma muhtaç olan engelli kişiler için özel bakım merkezlerine ödenen miktar da 2921 liradan 3088 liraya yükseltildi.

ENGELLİ MAAŞLARINA ZAM

Memur aylıklarının katsayısının açıklanmasıyla ardından engelli aylıklarına zam da yapıldı. Bu kapsamda 18 yaş altı ve en az %40 engel oranına sahip olan engelli kişiler için yapılan aylık ödemeler 537 liradan 567 liraya çıkarıldı. Engel yüzdeleri %40-69 oranında olan engelli ve yoksul kişiler için yapılan aylık ödemeler de yine 537 liradan 567 liraya çıkarıldı. Engel durumları %70 ve üzerinde olan kişiler için de aylık olarak 805 lira yapılan ödemeler yılın ikinci yarısında 851 liraya yükseltildi.

YAŞLILIK MAAŞLARINA ZAM


65 yaşını bitirmiş, hiçbir sosyal sigortası ve sağlık güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahibi kişilere verilen yaşlılık aylığı da son enflasyon sayılarına göre zamlandı. 65 yaş maaşı 672 liradan 711 liraya yükseltildi. Bu maaştan faydalanmak isteyen vatandaşlar gerekli bütün koşulları sağladıkları zaman il ve ilçelerinde yer alan sosyal hizmetlere giderek başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

SİLİKOZİSHASTALARINA YARDIM

Çalışma hayatlarında kot taşlama işi yaptıkları için silikozis hastalığına yakalanan hastalara da devlet tarafından sosyal destekler yapılıyor. Meslek kazanma kaybı %15-3 arasında olan vatandaşlara 1160 lira yapılan destekler zamla birlikte 1226 liraya çıkarıldı. %35-54 arasında olan kişilere 1326 liradan 1402 liraya ve %55 üzerinde olan kişilere da 1477 liradan 1561 liraya çıkarıldı.

SOSYAL KURULUŞLARDA KALANLARA HARÇLIK ÖDENEKLERİ

Yapılan artışla beraber huzur evi ve yetiştirme yurtları gibi sosyal kuruluşlarda kalanlara da verilen harçlıklar artırıldı. Yaşlılarda harçlık tutarı 247 liradan 261 liraya -, 6-12 yaş arası engelli kişilere 99 liradan 104 liraya, 13-18 yaş arası engelli kişilere 148 liradan 156 liraya ve 18 yaş üstü engelli kişilere 198 liradan 209 liraya çıkarıldı.

SOSYAL DESTEK BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Sosyal desteklerden faydalanmak adına sosyal yardım başvuruları yapmak isteyen vatandaşların ikametgâh adreslerinde bulundukları yerlerin sosyal destek ve dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekmektedir. Yaşlılık maaşı için nüfus cüzdanı dışında hiçbir belge istenmezken engelli maaşları için sağlık raporu istenmektedir. Buralarda başvuruların yapılması durumunda ihtiyaç sahibi kişiler sosyal yardımlardan faydalanabilmektedirler. Sosyal desteklerden faydalanan vatandaşların ikamet ettikleri adresi değiştirdikleri zaman aylıkları geçici olarak durdurulmaktadır. Bu kişilerin bir yıl içerisinde ikamet ettikleri bölgelere başvurmaları ve ihtiyaç sahibi olmaya devam ettiklerini tespit ettirmeleri gerekmektedir. Böylelikle de durdurulduğu süreden itibaren maaşlar yeniden bağlanıyor.
 
 

DİĞER



DİKKAT ÇEKEN HABERLER