Dar Gelirli Ailelere Devlet'ten Hibe Desteği! Konut Alamayanlara 40 Bin TL'ye Kadar Ev Yapım Yardımı

Dar Gelirli Ailelere Devlet'ten Hibe Desteği! Konut Alamayanlara 40 Bin TL'ye Kadar Ev Yapım Yardımı

Kendi evini yapana kredi desteği ne kadar verilmektedir? 25 Bin TL alabilme şartları nelerdir? Devlet ne kadar hibe desteği sağlıyor? 40 Bin TL destekten kimler yararlanabilir? İşte detaylar...

Ev alma hayali olan fakat maddi sıkıntıları ve dar gelirden dolayı ev alamayan vatandaşlar için devletten müjdeli haber geldi. Bu haber kapsamında devlettek 40.000 TL hibe desteği sağlanacak. Prefabrik ve betonarme ev yapanlara hibe desteği sağlanacak. Vatandaşıne ev hayallerine destek olmak amacı ile bu destek sağlanacak.

Türkiye de ev sahibi olan kişi sayısını arttırmak adına devlet destekler vermeye devam ediyor. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, şu bilgileri paylaştı: "İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık'' açıklamalarında bulundu.

KENDİ EVİNİ YAPANA KREDİ DESTEĞİ!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından, bakanlık olarak yapmış oldukları barınma ve ev sahibi olmayı düşünen dar gelirli ailelere, yardımları kapsamında yapılan yeni düzenlemeleri duyurmuştur. Bakan Selçuk tarafından yapmış olduğu açıklamasında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak

"Yardımlar normalleşme sonrasında da bu oranlarla devam edecek. Betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25.000 TL'den, 40.000 TL'ye, ev onarımında hane başına 15.000 TL'den, 20.000 TL'ye çıkardık. Prefabrik ev yapımı yardımını da 20.000 TL'den, 30.000 TL'ye yükselttik. 3.000 TL olan, afet sonrası yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5.000 TL olarak revize ettik" diye ifade ederek devletin destek ödemesi kapsamında yardım parası yapmaya devam ettiği açıklamasına vurgu yaptı. 

"BU ORANLARLA DEVAM EDECEK"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, bu yapılan desteklerle ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeyi planladıklarını, sağlıklı evlere kavuşmalarını sağlamayı amaçladıklarına vurgu yaparak, "Kovid-19'la mücadele sürecinin başında miktar artışı kararı aldığımız barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek. Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz." diye ifade etti.


Bu yardımlar yapılırken, Muhtaçlık kriterleri esas alınması üzerine sosyal yardımlar kapsamında verilen barınma yardımlarnda daha çok kırsal kesimlerde, kendilerine ait evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi kişilerin, evlerindeki yaşam koşullarının iyileştirilmelerine destek olmak amacı ile yapılmaktadır.

25.000 TL DESTEK ALMANIZ MÜMKÜN!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, maddi durumu iyi olmayan dar gelirli ailelere, ihtiyacı olan ve bu durumunu gelir testi sonucu ile kanıtlamış olan vatandaşlara çok sayıda sosyal yardım yapılmaya devam edilmektedir. Bu yardımlar, eğitim desteğinden, aylık maaş ödemelerine, sağlık hizmetlerinden, gıda yardımlarına kadar çok sayıda alanda vatandaşın ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla bakanlık barınma alanında da destekler vermektedir.

EV BAKIM ONARIM YARDIM BAŞVURUSU İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, söz konusu barınma yardımlarının maddi durumu kötü olan vatandaşlara sağlandığını duyurusunda bulundu. Bu yardım ödemelerinden yararlanmak için vatandaşların 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Bunun yanında sağlanması gereken ikinci başvuru şartı ise gelir şartı olarak belirlenmiştir. Yapılan Barınma yardımı ödemeleri aylık hane geliri belli bir seviyenin altında olması durumunda ödenmektedir.

Bakanlık tarafından bu şarta ilişkin açıklamasında kişi başına düşen gelirin durumunun asgari ücretin 3'te birinden az olması gerektiği açıklamalarında bulunmuştur. 25 Bin TL için, Tamir ve tadilat için vatandaşların oturdukları evin tam hisseli tapusuna sahip olmaları gerekmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER