Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama
YAYINLANMA TARİHİ: 08.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emeklilik bekleyen binlerce vatandaş, şimdiden emekli maaşlarını araştırmaya başladı. Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alabilirim? Sorusu soruluyor. Bu haberimizde emekli maaşı hesaplama ve emekli maaşı öğrenme konularını inceleyeceğiz.

Sigortalı milyonlarca çalışan emeklilik hayaliyle çalışmayı sürdürüyor. Emeklilik hayatında rahat etmek ve yüksek maaş almak isteyen vatandaşlar, primlerini ve sigorta başlangıçlarını belirterek, bugün emekli olsalar kaç TL emekli maaşı alacaklarını öğrenebiliyor. Emekli maaşının hesaplanmasında sigorta başlangıç tarihi ve sigortalılık süresi ile prim miktarı dikkate alınıyor. Emeklilik yaşı da sigortalı olarak ilk kez işe başlanılan (başlangıç) tarih baz alınarak değişebiliyor. Türkiye'deki emeklilik sisteminde 2000 yılından önce sigortalı olan vatandaşlar 2000 yılından sonra sigortalı olarak işe başlayanlara göre daha yüksek emekli maaşı alabiliyor. Ayrıca emeklilik yaşında da 2000 öncesi sigortalı olanların avantajı bulunuyor. 

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplaması, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılmaktadır. SGK, emekli maaşı hesaplamasında şu kıstasları göz önünde bulunduruyor: 

1- Emekli aylığının hesaplanmasında ilk kriter sigortalı olunan sürede ödenen prim gün sayısıdır.
2- Sigortalılık süresi emekli maaşının hesaplanmasında önem taşıyor.
3- Sigorta başlangıç tarihi de 2000 yılından önce veya sonra olmasına göre emekli maaşının hesaplanmasında gözönünde bulunduruluyor. 
4- Emekliliğe hak kazanılan tarihe göre de emekli maaşı değişebiliyor. 

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emeklilik maaşını hesaplamak isteyenler için 'SGK Emekli Maaşı Hesaplama Robotu' ile bu hizmeti sağlıyor. SGK'nın resmi internet adresindeki robot ile vatandaşlar, şimdi, bugün emekli olsalar ne kadar emekli aylığı alabileceklerini öğrenebiliyorlar. Peki Emekli maaşı nasıl öğrenilir? Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım? 


1- İlk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresinden SGK'nın resmi internet sitesindeki Emekli Maaşı hesaplama robotuna giriş yapıyoruz. 

2- Burada bize sorulan T.C Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, İl-İlçe ve Doğum Tarihi (Gün/Ay/Yıl) gibi bilgileri doğru şekilde giriyoruz. 

3- Ardından da 'Sorgula' Butonuna tıklayarak emekli maaşımızın limitini öğrenebiliyoruz. 

*SGK'nın Emekli maaşı hesaplama robotunda verilen emekli maaşı bilgisi sadece bilgilendirme amaçlı olup, bu bilgilerin herhangi bir resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır. 

Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden de 4A, 4B ve 4C sigorta kollarına göre emekli maaşı sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Emekli maaşınızı E-Devlet sistemi üzerinden öğrenmek için:

1- www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden T.C Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp arama kısmına 'Emekli Maaşı Sorgulama' yazıyoruz. Ardından da 4A, 4B ve 4C sigorta koluna göre gerekli hizmete tıklıyoruz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER