Bu Kişilerin Ödemeleri Hemen Hesaplara Yatırılacak! Hemen Bu Uygulamayı Kontrol Edin!

Bu Kişilerin Ödemeleri Hemen Hesaplara Yatırılacak! Hemen Bu Uygulamayı Kontrol Edin!
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Korona virüs salgını sebebi ile milyonlarca işsiz kalması ve ücretsiz izine gönderilmelerini takiben başlatılan nakdi ücret desteği ödemeleri hemen yapılacak.

Korona virüs salgını sebebi ile milyonlarca işsiz kalması ve ücretsiz izine gönderilmelerini takiben başlatılan nakdi ücret desteği ödemeleri hemen yapılacak. Ödemelerde sorun olmaması adına başlatılan kontrol uygulaması sayesinde hem vatandaşlarımızın ödemelerinde herhangi bir sorun olmayacak hem de kişisel kontrollerini yapabilecekler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde başlatılan bu uygulama ile beraber yüz binlerce vatandaşımızın nakdi ücret desteği ödemelerindeki son durumları, ne kadar süre daha nakdi ücret desteği alacakları ve ilk ödemelerin hangi tarih ve saatte yapılabileceği içermektedir. O nedenle daha önce bu uygulamadan haberdar olmayan vatandaşlarımızın bir an önce bu uygulamayı akıllı telefonlarına indirerek nakdi ücret desteği konusunda bilinçlenmeleri gerekiyor. Peki, nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek? Gibi soruları soran vatandaşlarımız için işte ayrıntılar…

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak ülkemize hatta en yakınlarımıza kadar nüfuz eden Korona virüs salgını, hem sağlığımızı hem ekonomimizi tehdit etti. Sadece tehdit etmekle kalmayarak milyonlarca vatandaşın ve diğer ülke vatandaşlarının hayatlarını alt üst etti. Durum böyle olunca işsizlik, ölüm, sağlıksız durumda olmak, üretim durması, ekonominin diplere vurması ve maddi imkansızlıklar gibi sorunlar başladı. Bu sorunların başlaması ile beraber devletimiz sosyal devlet kavramını çok net bir şekilde başlatarak tüm ihtiyaç sahiplerine maddi yardımlarda bulundu. Yapılan bu yardımların tamamı vatandaşlarımıza karşılıksız bir şekilde yapılırken, sadece ihtiyaç sahibi olanların kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankalardan kullanacakları krediler için geri ödemeler yapıldı. Bu kamu bankalarının dışında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ödemelerin tamamı vatandaşlarımıza karşılıksız olarak verildi. Bu kapsamda işvereni tarafından ücretsiz izine gönderilmiş olan Türkiye’de ne kadar sigortalı çalışan var ise o kişilerin tamamı nakdi ücret desteği alabilmesi için başvurular yaptı. Yapılan başvuruların neticesinde şu an 1 milyona yakın kişinin nakdi ücret desteği ödemesini hala aldığı biliniyor.

KİMLERE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ SAĞLANIYOR?


Şu aşamada sadece hala ekonomik olarak iş yapamayacak duruma gelmiş olan işletmelerin sigortalı çalışanlarının ücretsiz izine gönderilmiş olanları nakdi ücret desteğinden faydalanabiliyor. Korona virüs salgını döneminde ilk aşamada 3 milyon kişinin nakdi ücret desteğinden faydalandığı biliniyordu, şu aşamada ise sadece 1 milyona yakın kişi ücretsiz izine devam ettiği için nakdi ücret desteği ödemesi alıyor. Nakdi ücret desteğinden faydalanabilmek için işletmenin:
  • İş yapamaz durumda olması
  • İşverenin çalışanlara maaş ödeyememe durumda olması
  • Çalışanın ödeme alamıyor olması
  • Çalışanın ücretsiz izine gönderilmiş olması
  • İşverenin çalışan adına nakdi ücret desteği ödemesi başvurusu yapmış olması
Ve yukarıda tüm yazdığımız şartların kayıtsız ve şartsız bir şekilde karşılanması gerekiyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Selçuk, "Haziran dönemine ait nakdi ücret desteği ödemeleri, yoğunluğun önlenmesi amacıyla 8-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Ödemeler 15 Mart'tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere Temmuz'da, işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilerden T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olanlara 9 Temmuz'da, 6 ve 8 olanlara ise 10 Temmuz'da yapılacak." dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER