Bu Kişilerin Elektrik Faturası Devlet Tarafından Ödenecek! Hemen Başvuru Yapın!

Bu Kişilerin Elektrik Faturası Devlet Tarafından Ödenecek! Hemen Başvuru Yapın!
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Günümüzde pek çok vatandaşımız gelir sahibi olmadığı için elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekmekte. Aynı zamanda korona virüs salgını ülkemizde etkilerini sürdürmeye devam ederken pek çok birey için müjdeli haber geldi.

Günümüzde pek çok vatandaşımız gelir sahibi olmadığı için elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekmekte. Aynı zamanda korona virüs salgını ülkemizde etkilerini sürdürmeye devam ederken pek çok birey için müjdeli haber geldi. Korona virüs salgını sebebiyle faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlarımız için gelen müjdeli haber kapsamında elektrik tüketim desteği sunulduğu bildirildi. İhtiyaçlar kapsamında yapılan sosyal yardımlar nihayetinde muhtaçlık ve gelir tespiti gibi unsurlar dikkate alınmadan pek çok vatandaşımız bu olanaktan faydalanma fırsatını elde edebilecektir. Elektrik tüketim desteği almak isteyen bireyler öncelikle başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvurularını yapması önemli unsurlar arasında bulunuyor. Elektrik tüketim desteği için belirlenen başvuru şartları günümüzde pek çok bireyler tarafından araştırılarak gündemimizde ki yerini buluyor.
Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız için elektrik tüketim aylığı alına bilmesi için öncelikle;
  • Evde bakım aylığı,
  • Engelli maaşı
  • Yaşlılık aylıklarından birini alıyor olması gerekmektedir.
İşte barınma, gıda, yakacak ve elektrik gibi pek çok yardım ödemeleri hakkında detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. Dar gelirli vatandaşlarımız faturalarını ödeme güçlüğü çekmeleri doğrultusunda 1 Mart 2019 tarihi ile başlatılan uygulama kapsamında elektrik tüketim desteği sağlanmaktadır. Yapılan bu destek uygulamaları kapsamında 2 milyon 22 bin hane için aylık ortalama 106 TL fatura desteği sunuluyor. Devlet tarafından yapılan bu düzenlemeler de günümüzde yaklaşık 10 milyon vatandaşımız yararlanıyor. İşte devlet tarafından verilen destek ödemelerinin başvuru şartları ve ayrıntıları…

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEK YARDIMI!

Elektrik tüketim destek yardım ödemeleri PTT şubesi aracılığı ile vatandaşlarımızın hesaplarına yatırılmaktadır. Devlet tarafından verilen olağanüstü bu fırsat kapsamında ihtiyaç sahibi olan bireyler PTT’ye kimlik belgesi ve elektrik faturaları ile birlikte gitmeleri kapsamında fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu fırsattan yararlanabilmek için en önemli unsur Türk vatandaşı olmak şartı bulunuyor. Türk vatandaşı olmayan bireyler bu fırsatlardan yararlanamayacaktır.


ELEKTRİK TÜKETİM DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR?

Destek ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle evde ki kişi sayılarına göre farklılık gösterdiğini bilmesi gerekmektedir. Bu doğrultu da elektrik tüketim destek ödemeleri;
Kişi sayısına göre ödemeler
  • 1 ve 2 kişinin yaşadığı haneler için 75 kilovatsaat 53,27 TL,
  • 3 kişinin yaşadığı haneler için aylık 100 kilovatsaat 71,02 TL,
  • 4 kişinin yaşadığı haneler için 125 kilovatsaat 88,78 TL,
  • 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı haneler için 150 kilovatsaat 106,53 TL olarak ödemeler belirlenmiştir.
ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİNDEN YARARLANMANIN ŞARTLARI!

Elektrik tüketim desteğinden yararlanmak için belirlenen şartlar doğrultusunda pek çok vatandaşımız bu fırsatı değerlendirme olanağına sahip olabilmektedir. Böylelikle;
  • Hane içi kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/1’inden az olması gerekiyor. Yani 2020 yılı asgari ücret tutarına göre 701 TL’nin altında olması önemli unsurlar arasında bulunuyor. Hane içerisinde 4 kişi bulunuyor ise ve toplam aylık gelir 2 bin 804 TL’nin altında ise bu destekten yararlanma fırsatını elde edebilirsiniz.
  • Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Türk vatandaşı olmayan bireyler bu olanaktan faydalanamamaktadır.
  • Dar gelirli haneler için elektrik tüketim desteği sağlanmaktadır.
Bu kapsam doğrultusunda başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek bizzat başvuru yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda başka yardımdan faydalanıyor olmanız bu yardımdan yararlanmak için engel olmamaktadır.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER