Bu Kişiler Bundan Böyle Çalışmadan Emekli Olabilecek!

Bu Kişiler Bundan Böyle Çalışmadan Emekli Olabilecek!
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bu kişiler bundan böyle çalışmadan emekli olabilecek! Erkekler 15 yıl, kadınlar 20 yıl erken emekli olabilecek!

Ülkemizde emekli olabilmek için büyük çabalar sarf edildiği aşikar olan bir meseledir. Ancak hükümetimizin yaptığı çalışmalar sonucunda yeniden düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin tamamı erken emekli olabilmek adına geliştirilen yasaların tamamının yeniden düzenlenerek en makul seviyelere taşınmasını amaçladı. Amaç ilk aşamada borçlanmaların düzenlenmesiydi ancak sonradan yapılan yeni düzenlemeler ile beraber erkeklerin 15 yıl, kadınların 20 yıl daha erken olabilmesi söz konusu olacak. Ancak bu kişilerin öncelikli olarak ilk sigorta giriş tarihlerine bakılacak. Bu toplu düzenleme ülkemizde emeklilik sisteminin yeni bir boyut kazanmasına olanak sağlayacak. Ayrıca getirilecek bireysel emeklilik sistemleri ile beraber vatandaşlarımızın normal şartlardan daha kolay bir şekilde emekli olabilmesi sağlanacak. İşte ayrıntılar…

Ülkemiz, emekli olabilmek için en zor şartların sağlanması gerektiği bir ülkedir. Özellikle diğer Avrupa ülkelerine bakıldığı zaman bir kişinin emekli olabilmek için olağanüstü çabalar sarf etmesi gerekmektedir. İnsanlar, öncelikli olarak 18 yaşından 65 yaşına kadar sigortalı çalışmak zorunda kalıyordu. BU çalışmaların tamamı sigortalı bir şekilde olmak zorundaydı, özellikle 1995 ve 2000 yılından sonra doğmuş olan kişilerin emekli olabilmesi için en az 61 yaşına kadar aralıksız sigortalı bir şekilde çalışması gerekecekti. Hükümet bu gibi zor durumların üstesinden gelebilmek adına başlattığı yeni bireysel emeklilik sistemi ile beraber erkeklerin 15, kadınların ise 20 yıl daha erken olabileceği bir sistem geliştirdi. Geliştirilen bu sistem ile beraber en az 20 milyon genç erkeğin 15 yıl, genç kadının ise 20 yıl daha erken olabilme şansı olacak. Bu da erkeklerin 61 değil 46 yaşında emekli olabilmeleri sağlanmış olacak. Kadınlar için ise yine aynı şekilde 39 yaşında emekli olabilmesi sağlanacak. Bu emeklilik sisteminin geçerli olacağı tarih sadece 1995 yılından sonra doğanlar için geçerli olacak. Mevcut çalışanlar normal süreleri içerisinde emekli olmaya devam edecek. Yani mevcut emeklilik şartlarının yerine getirilmesi gerekecek. Ülkemizde her geçen yıl daha fazla güzel gelişme sağlanıyor.

KİMLER 20 VE 15 YIL ERKEN OLABİLECEK?


1995 sonrasında doğan tüm vatandaşlarımız normal şartlarda emekli olabilmek için en az 61 yaşına kadar çalışmaları gerekiyordu. Yani 18 yaşında işe başlayan birisi en az 61 yaşına kadar çalışmak zorundaydı. Bu geliştirilen sistemle beraber artık bu durum böyle olmayacak, erkekler 46 yaşında, kadınlar ise 39 yaşında emekli olabilecek. Ülkemizde geliştirilen en iyi emeklilik sistemi bu şekilde olacak. Avrupa ülkelerine dahi bakıldığında en az 55 yaşına kadar çalışmak gerekiyor. Bu sayede Avrupa’dan daha modern ve gerçekçi emeklilik sistemimiz başlamış olacak.

ERKEKLER 15, KADINLAR 20 YIL ERKEN EMEKLİ OLACAK!

1995 ve sonrasında doğan tüm kişilerin bundan böyle erken emekli olabilmesi için çeşitli fırsatlar başlatılacak. 1995 yılı sonrasında doğan erkekler 15 yıl, 1995 yılı sonrasında doğan kadınlar ise tam 20 yıl erken emekli olabilecekler.
 
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER