Bu Belgeyi Veren SGK, SSK ve Bağ-Kur’lu Kişiler Hemen Emekli Olabilecek!

Bu Belgeyi Veren SGK, SSK ve Bağ-Kur’lu Kişiler Hemen Emekli Olabilecek!
YAYINLANMA TARİHİ: 30.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bu belgeyi veren SGK, SSK ve Bağ-Kur’lu kişiler hemen emekli olabilecek! Erken emeklilik isteyenler için müjdeli haber!

Günümüzde pek çok vatandaşımızın karşılaştığı problemler arasında prim gününü tamamlamalarına rağmen yaş şartını yerine getirememek bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda yaşı dolan prim günü eksik olan vatandaşlarımız bulunuyor. Devlet bu konu da vatandaşlarımız için sunmuş olduğu kolaylık bulunmasıyla beraber vatandaşlarımız için müjdeli haber geldi. Kadınlar doğum borçlanması ile 2 bin 160 gün erken emekli olma olanağına sahip olabilmektedir. Aynı zamanda erkekler ise askerlik borçlanması ile birlikte 1 yıl daha erken emekli olma hakkına sahip olabilecek. Sigortalılar tarafından belirtilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanunu 41. Maddesi ile düzenlenen son dakika haberleri hakkında detayları sizlere aktarıyoruz.

Günümüzde pek çok vatandaşımızın erken emekli olmak istemeleri hayalleri arasında bulunuyor. Uzun yıllar boyunca çalışarak hayat veren vatandaşlarımız prim ve yaş akdini doldurmaları kapsamında bağlı oldukları kurum üzerinden emekli olma olanağına sahip olabilmektedir. Türkiye’de SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı sistemleri ile birlikte emekli olma fırsatını elde edebilmektedir. Emekliliğini güvence altında tutmak isteyen vatandaşlarımız BES formülü ile hayallerine kavuşuyor. Aynı zamanda iki cinsiyet gurubu için de yıpranma hakkı söz konusu olması dikkatleri üzerine çekmektedir.


EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Ülkemizde üretim ekonomisi kapsamı doğrultusunda pek çok vatandaşımız uzun yıllar boyunca katkı sağlamak amacıyla işçiler emekli olma hayallerini sürdürmektedir. Emeklilik yıllarında devlet tarafından işçi prim ve ödemeleri doğrultusunda emekli maaşı verilme olanağına sahip olabilmektedirler.
Sigortalılık süresinin başlangıcı 08.09.1976'dan önce olan erkek SSK'lılar:
 • 55 yaşını doldurmuş olma ve en az 5000 gün veya, 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, 25 yıldan beri sigortalı bulunma ve en az 5000 gün, Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getirenler, tam emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.
 • 08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkekler emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecekler. Görüldüğü üzere 08.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık süresi diye bir şey kalmamıştır. 7000 günü doldurmak ve 60 yaşını tamamlayıp 61 yaşından gün alması gerekir.
YIPRANMA HAKKI İLE İLGİLİ DETAYLAR…

Yıpranma hakkı ile çalışma koşulları doğrultusunda mesleklerinden daha çok çabuk emekli olma fırsatı sunulmaktadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta kapsamı doğrultusunda Fiili hizmet zammı gündemimiz de ki yerini almaktadır. Geçen yıpranma payı ile çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla efor sarf eden vatandaşlarımız yıpranmaya maruz kalmalarından dolayı erken emekli olma çalışmaları sürdürülmektedir.
YIPRANMA HAKKI KİMLERİ KAPSIYOR?
 • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 - 90 gün
 • Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün
 • Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün
 • Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Kok fabrikalarıyla Termik santrallerde çalışanlar 60 gün
 • Alüminyum fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • .Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün
 • Döküm fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90 ile 180 gün
 • Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün
 • Radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler radyoiyonizan maddelerle veya bütün diğer korpüsküler emanasyon kaynakları yapılan işler ile yapılan işlerde çalışanlar 90 gün.
 • Su altında çalışanlar 60 gün.


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER