Banka Hesabınızı Hemen Kontrol Edin! Bu İşlemler Otomatik Olarak Yapılmış!

Banka Hesabınızı Hemen Kontrol Edin! Bu İşlemler Otomatik Olarak Yapılmış!

Elektronik haciz sistemi alacaklıların başvurduğu son teknoloji bir haciz uygulamasıdır.

E-Haciz olarak bilinen elektronik haciz sistemi günümüzde oldukça sık kullanılan bir haciz uygulamasıdır. Genel olarak çeşitli borçların hiçbir şekilde ödenmemesi ya da ödemelerin her seferinde geciktirilmesi elektronik haciz sisteminin başlamasına neden olabilmektedir. Bu haciz sistemine göre ise borç karşılığında alınabilecek bütün mal varlıklar, dövizler ve banka hesabındaki paralar otomatik bir şekilde alınabilmektedir. Böyle bir durum yaşanırsa da elektronik haciz sistemi uygulama sonrasında bunu bildirebilmektedir. Dolayısıyla banka hesabındaki paraların anında borçlar yüzünden gitmesi söz konusu olabilmektedir. Belirtilen haciz uygulaması gereği de kişilerin borçları ödememesi durumunda ilgili banka hesaplarına erişim tamamen yasal olmaktadır.

E-HACİZ UYGULAMASI NEDİR? NASIL İŞLEMEKTEDİR?

Elektronik haciz sistemi alacaklıların başvurduğu son teknoloji bir haciz uygulamasıdır. Amme Alacaklarının Usulü Hakkında Kanunu’nun 5. maddesi gereğince ilgili banka hesabındaki borç karşılığı alınacak maddi kaynaklar anında uygulama kapsamına girebilmektedir.
Öncelikle devlet herhangi bir borç ödenmeme durumunda ilgili kişilere bir tebliğ göndermektedir. Bu tebliğ sonrasında ise 15 gün içinde borçların ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapılamıyorsa da mal varlığı bildirimi yapılmalıdır. Fakat 15. Günün dolmasıyla da halen borçlar ödenmemişse banka hesabı da dahil olmak üzere taşınabilir ve taşınmaz her türlü mal varlığa el koymak üzere haciz uygulaması işleme koyulmaktadır. Bankanın ise borç karşılı her şeye el koyma gibi bir yasal yetkisi bulunmaktadır. Bu noktada herhangi bir engelleme ya da mani olma gibi faaliyetler kesinlikle suç kapsamına girmektedir. Bunun yanında 15 gün içeresinde borcun ödenmesi de haciz işlemlerini iptal ediyor. Eğer borcun yüzde 20’si ilk etapta ödenirse kalan borcun taksite bölünmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.


ELEKTRONİK HACİZ NASIL UYGULANIYOR?

Elektronik haciz olarak bilinen E-Haciz sistemi ilk başta Vergi Dairesi Otomasyon Programı ile birlikte borçlu kişileri belirlemektedir. Daha sonrasında ise bu kişilerin bilgileri vergi dairesinin icra ile ilgilenen birimlerine gönderiyor. En son olarak da Gelir İdaresi Başkanlığı’na giden bilgiler sonrasında yine aynı kurum tarafından elektronik haciz sistemi başlatılıyor. Haciz kapsamına giren kişilerin de sahip oldukları banka hesapları ve çeşitli mal varlıkları ilgili kurumlarca el konularak alınıyor.
Elektronik haciz olarak adlandırılan bu sistem çeşitli trafik cezaları, banka kredi borçları, vergi borçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu borçları, yasal olmayacak şekilde mal varlığına işgal, çeşitli mahkeme cezaları ve bunun gibi birçok durumda etkin hale gelmektedir. Genel anlamda borçların ödenmemesi ve uzun bir süre bekletilmesi durumunda ortaya çıkan bu elektronik haciz günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Artık eskisi gibi kişilerin bilgilerine ulaşmak zor olmadığından ve bütün bilgilerin ilgili kurumlarca İnternet üzerinden ulaşılabilir olmasından dolayı haciz kapsamına giren kişiler hiçbir şekilde kaçamıyor. Elektronik haciz yani E-Haciz sisteminde ise eve haciz memuru da gelmiyor. Bütün haciz işlemleri İnternet üzerinden gerçekleşerek tamamlanıyor.

ELEKTRONİK HACİZDEN NASIL İPTAL EDİLİR?

Elektronik haciz uygulamasından kurtulmak isteyen kişiler için öncelikle borçların ödeneceği bildirmek amacıyla ipotek verilmesi gerekmektedir. İlgili bankanın kalan borçların ödeneceğine dair bir gösterge olarak tapu ve ipotek kabul etmesiyle bu haciz süreci iptal olmaktadır. Daha sonrasında ise borçların düzenli ve aksatılmadan ödenmesi gerçekleşmelidir. Bunun yanında herhangi bir haciz işleminin uygulamada olup olmadığını sorgulamak için de e-Devlet üzerinden e-Haciz sorgulama sayfasını kullanmak mümkündür. Bu sayfa ile birlikte üzerinizde aktif olan herhangi bir haciz durumu olup olmadığını anında kontrol edebilirsiniz. Eğer haciz uygulaması varsa da buna göre bir haciz iptali talebi gerçekleştirmelisiniz.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER