Bakan Albayrak : “Faizsiz Finansın Merkezi Türkiye Olacak”

Bakan Albayrak : “Faizsiz Finansın Merkezi Türkiye Olacak”
YAYINLANMA TARİHİ: 15.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı” adlı toplantıda Türkiye’nin ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı” adlı toplantıda Türkiye’nin ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Katılım fonu kurma sürecini başlattık" dedi. Ayrıca Bakan Albayrak: Türkiye’yi faizsiz finansın merkezi haline getireceklerini belirtti. Yapılan bu resmi açıklamada Türkiye’de artık ekonomi adına eski devrimler kapandı dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansında önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, "Katılım fonu kurma sürecini başlattık" dedi.

Korona virüs sebebiyle milyonlarca vatandaşımızın mağdur olması ve gerekli yardımların geç yapılması ve kısıtlı sayıda yapılması pek çok vatandaşımızı kızdırmıştı. Gün içerisinde yapılan İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansında önemli açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamalar ile Türkiye’nin artık ekonomi merkezi olacağını ifade etti. Faizsiz finansın merkezi olacak olan Türkiye ile alakalı önemli gelişmelerin yaşanacağını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamalarına şu şekilde devam etti:FAİZSİZ FİNANSIN MERKEZİ TÜRKİYE OLACAK!

“Ekonomide bir karşılığı olmasına özen gösteren, bunun yanında spekülatif işlemlerden uzak duran risk paylaşımı yoluyla üretime ortak olmayı esas alan katılım finans kuruluşları, bizim için stratejik öneme sahiptir. Küresel finansal krizin ardından katılım finans sisteminin bu saydığım avantajları net olarak görülmüş, sektörün gelişimi tüm dünyada ivme kazanmıştır. Türkiye'de katılım finans kuruluşları 2005'te yasal olarak banka statüsü kazanmış, o tarihten bu yana yıllık yüzde 23'lük büyüme hızıyla konvansiyonel bankaları geride bırakmış, aktif büyüklüğü olarak pazar payı ise yüzde 2,4'ten 6,5'e yükselmiştir.”

Türkiye’de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ve ekonomimizin güncel durumu hiçbir vatandaşı korkutmasın dedi. Emeklilik yatırım fonları ile alakalı güncellemelerin yapıldığını, istihdam paketlerinin başlatıldığını ve esnafın kalkındırılması için son sürat çalışmaların başladığını belirtti.


SÜRECİ BAŞLATTIK!

“Tüm bu olumlu göstergelere rağmen maalesef gelinen noktada katılım finans kuruluşlarının sahip oldukları potansiyeli, henüz yeterince değerlendirmediğini görüyoruz. Bu kuruluşların hak ettikleri pazar payına kavuşabilmeleri için, ürün ve hizmet çeşitliliği ile fiyatlamada konvansiyonel finans kuruluşları ile rekabet edebilecek seviyeye gelmeleri gerekmektedir. Bunun için hem finans, hem de fıkıh eğitimi almış, piyasayı ve müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi anlayan yüksek nitelikli insan kaynağına ihtiyaç vardır.

“Türkiye'de faizsiz finans denildiğinde akla ilk katılım finans kuruluşları gelmektedir. Oysaki faizsiz finansın sermaye piyasaları ve sigortacılık alanında da çok büyük bir potansiyeli mevcuttur. Bu anlamda katılım sigortacılığını teşvik edici mahiyette mevzuat ve kurumsal yapı geliştirilerek her türlü risk grubuna hitap edecek düzenlemeleri devreye almaya başladık. Ayrıca ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçilmesi için katılım veya finans fonu kurma sürecini başlattık. Başta kitle fonlaması olmak üzere, alternatif finans alanında da katılım finansmanının yaygınlaşmasıyla ilgili destekleyici adımlar atıyoruz.”

TÜRKİYE MERKEZ OLACAK

“Özetle, faizsiz finans sisteminin Türkiye ekonomisi içerisindeki yerini güçlendirecek tüm araç ve mekanizmaları devreye alıyoruz. Hedefimiz gelişmiş Türkiye'yi, gelişmiş finansal alt yapısı, genç dinamik nüfusu ve nitelikli iş gücünün yanında jeostratejik konumuyla İstanbul Finans Merkezi'nin sağlayacağı avantajlarla faizsiz finansın merkezi haline getirmektir.” Dedi.
 
 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER