Asgari Ücret Alan Kadınlar İçin Toplam 10 Bin TL Ödeme Yapılıyor! İşte Ödemelerin Miktarı ve Detayla

Asgari Ücret Alan Kadınlar İçin Toplam 10 Bin TL Ödeme Yapılıyor! İşte Ödemelerin Miktarı ve Detayla

Devlet asgari ücretle çalışan kadınlara çeşitli ödemeler yapıyor. Bu ödemeler ise farklı koşullara göre değişkenlik gösterebiliyor.

Devlet asgari ücretle çalışan kadınlara çeşitli ödemeler yapıyor. Bu ödemeler ise farklı koşullara göre değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak toplam ödemeden söz edecek olursak da asgari ücretle çalışan kadınlara devlet 10 bin lira ödeme yapıyor diyebiliriz. Doğum yardımı, süt ödeneği, çocuk parası, mama ve bez parası ve iş görmezlik parası olarak söylenen bu ödemeler farklı başvurular dahilinde alınabiliyor. Asgari ücretle maaş alan kadınların bu ödemeleri ve destekleri detaylıca inceledikten sonra başvuru yapması gerekiyor. Yardımları almaya hak kazanan kişiler için de aylık ya da tek seferlik ödemeler iletiliyor.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN ÇOCUK PARASI

Asgari ücretle çalışan anneler için doğum yaptıkları çocuk sayısına göre devlet çeşitli ödemeler yapıyor. Bu ödemeler ise ilk çocukta 300 lira olarak sağlanıyor. İkinci çocukta ise bu ödeme 400 olarak veriliyor. 3 ve daha sonraki çocuklarda ise 600 lira devlet desteği ödeniyor diyebiliriz. İkiz çocuğu olanlar ise birinci çocukta 300 lira ödeme alırken ikinci çocukta da 400 lira ödeme alıyor. Bunun yanında üçüz doğumlarda da birinciye 300, ikinciye 400 ve üçüncüye de 600 lira ve toplamda 1300 lira ödeme yapılıyor. Bu ödemeler doğumdan sonra tek seferlik olarak sağlanıyor.

DOĞUM YAPAN ANNELER İÇİN İŞ GÖRMEZLİK ÖDEMESİ

Sigortalı olarak çalışan anneler doğum yaptıktan sonra iş görmezlik raporu sayesinde işe gidemediği dönemler için para alabiliyor. Bu yardım ise iş görmezlik ödemesi olarak adlandırılıyor. Bu yardımdan faydalanmak isteyen anneler ise doğumdan sonra iş görmezlik raporunu işverenine ulaştırması gerekiyor. İşveren ise gereken adımları yaparak doğum yapan çalışan için iş görmezlik parasını sağlayabiliyor. Bu iş görmezlik parası ise 2020 yılı itibariyle 112 günden 7 bin 324 lira olarak sağlanıyor. İsteyen anneler ise toplamda 1 ay yarı zamanlı çalışarak 2 bin 920 lira ekstra ödeme alabiliyor. Fakat bu yarı zamanlı çalışma ise normale göre çok daha kısıtlı şekilde yapılıyor.


DOĞUM YAPAN ANNELER İÇİN EMZİRME ÖDENEĞİ

Asgari ücretle çalışan anneler için emzirme ödeneği de verilebiliyor. Bu emzirme ödeneği ise tamamen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından veriliyor. Bu ödenek için de gereken adımları site üzerinden öğrenerek ona göre başvuru yapılabiliyor. Genel olarak ise emzirme ödeneği 2020 yılı ile birlikte 202 lira şeklinde belirleniyor. Sigortalı olarak çalışan her annenin bu ödeneği almaya hakkı bulunuyor. Doğumdan sonra ödenek için başvurular kabul ediliyor.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN SÜT İZNİ

Çalışan anneler doğumdan sonra iş hayatına tekrar döndükten sonra belirli saatler arasında çocuğunu emzirmek için eve dönebiliyor. Genel olarak birkaç saat ile sınırlı olan bu süt izni gün içerisinde istenildiği zaman kullanılabiliyor. İsteyen anneler bu izni çalışma mesaisinin son zamanlarında kullanarak işten erken çıkabiliyor. İsteyen anneler de öğleden önce ve sonra olarak iki defa izni kullanabiliyor. Bunun için işveren ile konuşarak farklı özel avantajlar da sağlanabiliyor.

DOĞUM YAPAN ANNELERE TOPLAM VERİLEN DESTEKLER

Asgari ücretle çalışan annelerin devlet üzerinden toplamda 10 bin lira ödenek alabiliyor. Bu ödenek ise toplam tutar olarak veriliyor. Süt parası, doğum parası, çocuk parası, iş görmezlik parası ve yarı zamanlı çalışma parası olarak belirlenen 10 bin lira tutarı hepsinin toplamından meydana geliyor. Çalışan annelerin bu ödenekler için başvurularını doğumdan sonra yapması ve onaylaması gerekiyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER