Araç Kiralayanlara Sıra Dışı Dolandırıcılık Yapıldı! Tam 3 Milyon TL Dolandırıldılar

Araç Kiralayanlara Sıra Dışı Dolandırıcılık Yapıldı! Tam 3 Milyon TL Dolandırıldılar
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

İstanbul’un merkezini hedef nokta seçerek araç kiralama şirketi olduklarını iddia ederek milyon liralık vurgun yaptılar.

İstanbul’da bir dolandırıcılık çetesi, milyon liralık vurgun yaptı. İstanbul’un merkezini hedef nokta seçerek araç kiralama şirketi olduklarını iddia ederek milyon liralık vurgun yaptılar. Müşteriler, araç kiralama esnasında depozito anlamında ödedikleri provizyon bedellerini geri alamayınca sahte ve dolandırıcı olduğu artık resmi olarak bilinen araç kiralama yapan kişiler 3 milyon TL’lik vurgun yaptı. GPRS’de takip edilen araçları kiralayan kişiler ödedikleri provizyon bedellerini araç tesliminden 10 gün sonra alacaklarını sanıyorlardı ancak alınan provizyon bedelleri müşterilere asla ödenmedi. Hal böyle olunca araç kiralama yapan kişiler bugüne kadar toplam 3 milyon TL’lik vurgun yaptığı açığa çıktı. Operasyon anı kameralara yansırken, polisin 'kavga' şikayetini değerlendirmesi sonucu çözülen ve çökertilen çete üyesi 22 şüpheli ise gözaltına alındı.

Araç kiralama şirketi olduklarını iddia eden 22 kişinin müşterilerine araç kiralama esnasında ödettikleri bir ödeme vardı. Bu ödemeyi provizyon güvence bedeli olarak alıp, araç tesliminden 10 gün sonra ödemeyi iptal edeceklerini iddia ettiler. Bugüne kadar tamı tamına 45 bin kişiyi dolandırdılar. Bu 45 bin kişinin toplamda 3 milyon TL’lik provizyon güvence bedeli ödediği ortaya çıktı. Bu ödemelerin tamamını tek bir banka üzerinden Bitcoin ile yurt dışına kaçıran zanlılar, bu Cuma günü yapılan şafak operasyonu ile beraber yakalandı. Cuma günü şafak vakti özel harekât polisinin de desteğiyle eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 22 şüpheli kıskıvrak yakalanarak gözaltına alınırken, evde yapılan aramalarda ise 3 adet tabanca çok sayıda mermi, 6 adet POS cihazı, 4 adet dizüstü bilgisayar, 32 adet cep telefonu, 4 adet de 700 bin lira değerinde senet ele geçirildi.

"POLİSİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"


Mağdurlardan Murat Kaçak, "Projemiz için araca ihtiyacımız vardı. Bizde Türkiye'nin en önemli satış sitelerinden birine girerek bu arkadaşın telefonuna ve sitelerine ulaştık. Aradık ve bize 1 aylığına şu tip bir araç lazım. Vergi levhası ve 100 lira istediler bizde gönderdik. Şartları belliydi 2 bin lira bloke edeceklerdi, 2 bin lirada kiralama bedeli verecektik. Toplamda 2 bin 150 lira elden verdik, bütün işlemleri resmi olacak şekilde yaptılar. Aracı aldık ama takip sisteminin bozulduğunu söyleyerek tamir için aracı bizden aldılar. 3 gün aracın tamirde olduğunu söylediler sonrada bir daha kendilerine ulaşamadık. Polis ekiplerine teşekkür ediyoruz" dedi.

ARAÇ KİRALAMA YAPARKEN DİKKATLİ OLUN!

Araç kiralama işlemleri ile sürekli haşır neşir olan kişilerin eğer var ise uzun dönemdir çalıştıkları gerçek araç kiralama şirketleri ile çalışmaları, eğer yok ise mutlaka senet, provizyon gibi işlemleri yapmamaları belirtildi. Sahte araç kiralama şirketi olan kişilerin, müşterilerine sahte çek ve senet imzalatarak aracı güvence altına aldıklarını iddia etmekteler. O nedenle mutlak surette çek, senet, provizyon, güvence, depozito ve benzeri ek ücretleri sizden talep eden kişilerden uzak durun.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER