Aile Bakanlığından 40 Bin TL Hibe! Evlenecek Olanlara Müjde!

Aile Bakanlığından 40 Bin TL Hibe! Evlenecek Olanlara Müjde!

Evlenmeyi planlayıp da paraya ihtiyacı olanlar için devletten müjdeli haber. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen bu destekten yararlanmak için evlenecek kişilerin çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir.

Evlenmeyi planlayıp da paraya ihtiyacı olanlar için devletten müjdeli haber. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen bu destekten yararlanmak için evlenecek kişilerin çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir.

Devletten destek alınabilmesi için 3 ile 5 yıl arasında bankada açılan çeyiz hesabına düzenli para yatırılması gerekmektedir. Ancak kişinin 27 yaşından önce ilk evliliğini yapması gerekiyor. Üstelik devlet katkısından üst sınır değişikliği yapıldı. Eskiden bu tutar 9 bin TL iken şimdi 11 bin TL’ye çıkarıldı. 3 ila 5 yıl arasında düzenli birikim yapan evlenecek çifte ilk evini aldıkları sırada devlet tarafından destek verilecek. Bu konut hesabı adı verilen uygulamada da devlet katkısı üst sınırında değişikliğe gidildi. Bu tutar 28 bin 548 TL’ye çıkarıldı. Birçok faydası bulunan bu yeni düzenlemelerde de şartlar aranmaktadır.

KONUT HESABI DESTEĞİ İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Öncelikle kişinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir. 7.4.2015 tarihi itibarı ile tamamı kendisinin kayıtlı olduğu konut bulunmaması gerekmektedir. Konutun alındığı tarihten sonra 6 ay içerisinde gereken belgeleri alarak konut hesabının açıldığı bankaya başvuran kişiler Devlet katkısı almaya hak kazanabilmektedir. Bunun dışında devletin bu konut hesabı desteği için istediği bazı özel şartlar da bulunmaktadır. Çeşitli yaş, gelir düzeyi, alınacak konutun maliyeti gibi birçok kriter şartlar içerisinde yer almaktadır. Kredi imkânlarından faydalanmak isteyen kişilerin bu gibi diğer bütün koşulları devletin ilgili web site ve kurumlarından öğrenmesi gerekmektedir. Konut hesabı desteği başvurusu için gerekli şartların sağlanmaması halinde başvurular direkt olarak iptal olmaktadır. Başvuru iptalinin gerçekleşmemesi için şartlar en ince ayrıntısına kadar incelenerek doğru bir şekilde sağlanmalı ve başvuru esnasında iletilmelidir.


DEVLETTEN ÇEYİZ DESTEĞİ İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Devletin verdiği konut hesabı ve çeyiz hesabı gibi desteklerden faydalanmak için iki hesabı da ilgilendiren birçok şart aranmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanmak için bu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar, 24 yaşını doldurmayıp aynı zamanda daha önce hiç evlilik yapmayan Türk vatandaşı olmak. Evlilik tarihinden önceki en az 3 yıl içinde çeyiz hesabına düzenli ödeme yapanlar. 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yaparak evlilik tarihinden sonra 6 ay içinde belgeler ile birlikte başvuran çiftler Devlet Katkılı Çeyiz hesabından yararlanmaya hak kazanacaklardır.

Hesaba düzenli yatıranların merak ettiği bir diğer konu da çekim haklarının olup olmadığı. Çekim başvuran tarafından dönem boyunca sadece iki kere kullanılır. Çekimden sonra kalan tutarın üstüne olacak yatırımlar Çeyiz Hesabı’nın açıldığı tarihten yapılan ödemelerin asgari tutarların toplamından daha az olması gerekmektedir. Evlilik için kullanılacak çekim hakkı bir defaya mahsustur.
Evlilik amacıyla çekim hakkının evlilik tarihinden önce kullanılabilmesi ve evliliğin herhangi bir sebeple bitmiş olması sebebiyle olan çekimde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için çekim tarihinden sonra 3 ay içerisinde gereken evraklar ile çeyiz hesabının açıldığı bankaya başvurarak çeyiz hesabı fırsatından yararlanılmaya devam edilebilir.


 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER