15 Milyon Kişiye Müjdeli Haber Aile Bakanı’ndan Geldi. O Ödemeler Hemen Yapılıyor!

15 Milyon Kişiye Müjdeli Haber Aile Bakanı’ndan Geldi. O Ödemeler Hemen Yapılıyor!
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Günümüzde pek çok memur ve işçi olarak çalışma hayatlarını sürdüren vatandaşlarımız uzun serüvenin ardından emekli olma hayalleri ile karşımıza çıkmaktadırlar.

Günümüzde pek çok memur ve işçi olarak çalışma hayatlarını sürdüren vatandaşlarımız uzun serüvenin ardından emekli olma hayalleri ile karşımıza çıkmaktadırlar. Ancak emekli olabilmenin önemli unsurları arasında SGK ‘ya prim ödemesi yapılması bulunmaktadır. Prim ödemelerini istenilen şartlar kapsamında yapan vatandaşlarımız sadece prim gününü doldurması doğrultusunda emekli olma fırsatını elde edememektedir. Bunun dışında emeklilik yaşı ve hizmet süresi gibi önemli unsurlar da bulunmasıyla beraber emekli olmak için belirlenen tüm şartları yerine getiren vatandaşlarımız emekli olma hayaline kavuşabilmektedir. Ancak pek çok vatandaşımız tarafından yakınılan konular arasında prim günü yeterli olmasına rağmen diğer şartlara uyum sağlayamadığı için emekli olamamak bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda yapılan son dakika açıklamaları ile birlikte SGK’ya ödenen primlerin toplu olarak iadesini alma olanağına sahip olabilirsiniz… İşte konuya dair tüm ayrıntılar…

MÜJDELİ HABER GELDİ! PARANIZI İADE ALABİLİRSİNİZ!

Milyonlarca vatandaşımız yıllar boyunca çalışması ile birlikte sigorta ödemelerini gerçekleştirmektedir. Ancak maalesef sigortalarını düzenli olarak yatıran vatandaşlarımız diğer şartlara uyum sağlamıyor ise emekli olma olanağına sahip olamamaktadır. Böylelikle çalışanlarımız için emekli olamadıkları için toplu para iadesi yapılıyor. Sosyal güvenlik günümüzde en önemli unsurlar arasında bulunmasıyla beraber küçüğünden büyüğüne kadar pek çok vatandaşımız için olması gerekmektedir. Kişiler için belirlenen şartlara uyum sağlanması durumunda emekli olma fırsatı sunulmaktadır. Ancak şartlara uyum sağlayamayan vatandaşlarımız için de son dakika haberleri kapsamında prim iadeleri gündemimizde ki yerini almaktadır.


EMEKLİ OLAMAYANLARA MÜJDE! PRİM İADESİ ALABİLECEKSİNİZ!

Emekli olamayan vatandaşlarımızın yanı sıra sigortalı birey eğer birden fazla bir yerde çalışıyor ise bu iş yerlerinde SGK’ya bildirilen aylık kazanç toplamları tavanı geçiyor ise bu süre zarfında sigortalı birey yazılı dilekçe ile talepte bulunması doğrultusunda tavanı geçen tutarı iade alma olanağı sahip olabilmektedir.
5510 sayılı Kanun'un 82. Maddesine göre, ‘’ Sigortalı çalışanların birden fazla işte çalışıyor olması nedeniyle ödenen primler toplamının, prime esas kazanç üst sınırını aşması halinde, aşan kısmın tamamının sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini ilk takiben ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödeneceği ön görülmüştür. Tavanı aşan sigorta primi işçi hissesinin iade edilmesi için işçinin ilgili SGK Müdürlüğüne dilekçe ile talepte bulunması gerekmektedir. Yazılı talep olmazsa SGK kendiliğinden ödeme yapmaz.’’

HANGİ ÖDEMELER İADE ALINABİLİR? İŞTE BAŞVURU SÜRECİ…

Primlerini toplu olarak iade almak isteyen vatandaşlarımız öncelikle resmi olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde SGK tarafından bireyler için otomatik olarak ödemeler yapılmaması ön görülmektedir. Kişiler resmi başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezleri kapsamında yazılı dilekçe ile talep de bulunmaları gerekmektedir. Bu kapsam doğrultusunda hizmet şartı ön görülmesi ile birlikte sigortalı olarak çalışan bireyler SSK kapsamı doğrultusunda hem kendi hem de işveren tarafından ödenen primlerini iade alma hakkına 2008 yılı itibari ile hak kazanmaktadır. BAĞ-KUR’lular ise tarihe bakılmadan ödedikleri tüm primleri geri alma olanağına sahip olabilmesi ile müjdeli haber verildi. Bu kapsam doğrultusunda emekli olma şartlarını yerini getiremeyen ya da SGK tavanını aşan bireyler paralarını toplu bir şekilde iade alabilecek.
Ayrıca emeklilik için prim günü eksiği bulunan vatandaşlarımız için de eksik prim günlerini ödeyebilmeleri amacıyla geçerli olan bütün şartları yerine getirmesi ile birlikte hizmet borçlanma hakkı sunulmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda hizmet borçlanma hakkını kullanılması durumunda eksik kalan günler yatırılarak diğer şartların da yerine getirilmesi durumunda emekli olma fırsatı sağlanmaktadır. Bu durum da SGK’ya yapılacak olan toplu ödeme talepleri doğrultusunda hizmet borçlanması için ödemelerin iade edilmesi mümkün olmamaktadır. Ayrıca Genel Sağlık Sigorta primlerini de almak isteyen bireyler için bu durum söz konusu olmamaktadır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER